کانون پتنت ایران از ثبت ۳ اختراع جهانی در حوزه توربین‌ها که توسط شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا صورت گرفته، حمایت کرد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)، طراح و سازنده اصلی انواع توربین‌های گاز، بخار و کمپرسورهای سانتریفیوژ و گیربکس‌های صنعتی است که با بهره‌مندی از دانش ساخت توربین و کمپرسور و نیز توان تخصصی بومی و ساخت داخل، در طول فعالیت خود بیش از ۳۲۰ واحد انواع توربین‌ها و کمپرسورها را به پروژه‌های داخل و خارج از کشور ارائه کرده است.

کانون پتنت ایران به‌عنوان حامی فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان، تاکنون فرآیند ثبت ۳ پتنت با موضوعات «روشی برای اصلاح پاسخ آیرودینامیک سازه پره‌های توربین‌های محوری»، «لاینر محفظه احتراق توربین گازی» و «روشی برای تنظیم نوسانات فشاری محفظه احتراق» برای شرکت توگا در دفاتر ثبت اختراع خارجی آغاز کرده است.

 حرکت در مسیر بومی‌سازی توربین‌های گازی

در ادامه فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان مپنا در مسیر ساخت و توسعه انواع توربین‌ها، با ایجاد شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)، زمینه را برای توسعه فناوری توربین‌های گازی فراهم کرده است.

با هدف پوشش نیاز رو به رشد داخلی به این محصولات، تأسیسات و ظرفیت کارخانه بطور مستمر افزایش یافته و به قریب ۴۰ واحد در سال رسیده است و ۱۷۵۰نفر به‌عنوان کارکنان تمام وقت در واحدهای مذکور مشغول به کار و فعالیت هستند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات دانش‌بنیان و بومی توگا می‌توان به «فناوری بهبود آیرودینامیکی پره توربین‌ها به شکل کامل و سریع»، «جلوگیری از هدر رفت هوای خنک‌کاری سیستم احتراق با حفظ استحکام» و در نهایت «تغییر هندسه پره‌ها برای رسیدن به پایداری عملکرد توربین‌ها» اشاره کرد.

همچنین، از جمله نوآوری‌های به کار رفته در محصولات توگا، فناوری جدید در رسیدن به مشخصات پایدار پره، روشی نوآورانه و جدید در خنک‌کاری همراه با استحکام و ترکیب روش کنترل و سخت‌افزار برای افزایش پایداری، احتراق است.

انواع توربین‌‌های گاز و بخار نیروگاهی تا انواع غیر نیروگاهی این توربین‌ها، کمپرسورهای فرآیندی، موتورهای دیزل، گیربکس‌ها و انواع خدمات مرتبط جزو تولیدات این شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

شرکت توگا در راستای کسب جایگاه شناخته شده در سطح بین‌الملل، تاکنون مشتریانی نظیر شرکت‌های برق کشورهای عربی و سرمایه‌گذاران خصوصی فعال در کشورهای منطقه، روسیه و اندونزی داشته است و در همین زمینه تاکنون موفق به کسب گواهینامه‌های متعدد داخلی و بین‌المللی در زمینه تولید و توسعه محصولات خود شده است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری