رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت اعلام کرد: به ازای هر ۷۴ تخت بیمارستانی به یک مددکار اجتماعی نیاز داریم.

 گویای خبر به گزارش وبدا، دکتر محمدحسین جوادی در مراسم روز ملی و جهانی مددکاری در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اعلام این خبر، گفت: بر اساس طرح کارسنجی که در ۶۰ بیمارستان کشور انجام شد، از یک مددکار اجتماعی به ازای هر ۲۰۰ تخت بیمارستانی در کشور داریم که مطابق استاندارد به یک مددکار به ازای ۷۴ تخت بیمارستانی نیاز داریم.

 وی افزود: ارتقای کیفیت خدمات و تدوین شاخص‌ها و پایش مداوم خدمات مددکاری، آموزش و ارتقای سطح دانش و آگاهی و توجه به مباحث انگیزشی مددکاران، پیگیری جایگاه و مزایای شغلی آنان و توسعه کمی و کیفی مددکاری، اقدامات دیگر اداره مددکاری اجتماعی طی سال های اخیر بوده است.

رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت افزایش میزان آگاهی مدیران بیمارستان‌ها نسبت به مددکاری، توسعه همکاری درون بخشی و بین بخشی و ارتباط با نهادهای بین المللی و تفاهم‌نامه با صندوق کودکان سازمان ملل، افزایش مهارت‌های مددکاران در کنار آموزش را دیگر اقدامات این اداره معرفی کرد.

دکتر جوادی با اشاره به تلاش مددکاران اجتماعی در همه‌گیری کرونا، گفت: تعریف پروتکل‌ها در زمینه‌های مختلف و استانداردسازی خدمات مددکاری، تألیف و ترجمه کتاب‌های تخصصی مددکاری و برگزاری دوره‌های آموزشی مستمر نیز در سال های اخیر انجام شده است.‌

وی با بیان این که از ابتدای امسال ۵۵ هزار نفر شب همراهان بیماران را در ۷ همراه سرا با کمک ۹۰ مددکار اجتماعی اسکان دادیم، ابراز داشت: طرح سلامت یار در ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که امروز از برگزیدگان آن در ۲۰ دانشگاه تقدیر می‌شود.

جوادی افزود: درصددیم جذب نیروی مددکاری را سالی ۱۵ درصد افزایش دهیم. همچنین بازدیدهای مستمری از مراکز درمانی انجام شده است.

وی از راه اندازی دوره کارشناسی و ارشد مددکاری اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و گفت: مترصد راه‌انداری این رشته‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هم هستیم.

رییس اداره مددکاری اجتماعی خواستار ارائه خدمات مددکاری در شبکه بهداشت شد و گفت: اگر اثربخشی مددکاری در مراکز درمانی ۲۰ درصد باشد، این اثربخشی در شبکه بهداشت تا ۸۰ درصد قابل افزایش است.

دکتر جوادی با اعلام این که تعرفه‌گذاری خدمات مددکاری اجتماعی در حال انجام و محتواهای آموزشی در حال تدوین است، ادامه داد: در حال پی‌گیری بحث سختی کاری شغل مددکاری هستیم و همچنین سند خدمات مددکاری اجتماعی را از طریق شورای عالی امنیت غذایی، پی‌گیری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: همچنین در حال پی‌گیری توسعه خدمات مددکاری در اورژانس و توجه به پژوهش‌ها و پروانه دار شدن حرفه مددکاری هستیم.

رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که مددکاران به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و اقشار آسیب‌پذیر کمک شایانی می‌کنند، بیان داشت: در سال ۱۴۰۰ به همت مددکاران ۱۵ هزار مورد بیمار مجهول الهویه، ۲۳ هزار مورد بیمار بی‌خانمان در مراکز درمانی ساماندهی شدند.

دکتر جوادی با تاکید بر این که شبکه بهداشت می‌تواند به غربالگری این موارد کمک کند، گفت: در پنج سال اخیر، باز تعریف مجدد از مددکاری اجتماعی در وزارت بهداشت انجام و شرح وظایف مددکاران تدوین شد.

وی افزود: نقش مددکاری اجتماعی متحول شده و تغییرات اجتماعی جامعه هم در این بازتعریف اثر داشته است. شناسه شغلی برای مددکاران اجتماعی و استانداردها و پروتکل‌ها تعریف شده و ساختار جدید آن ایجاد شده است.

جوادی در پایان گفت: ارتقای سطح مددکاری در  نظام سلامت، توسعه ضریب نفود آن، افزایش ظرفیت مددکاری و کار روی سنجه‌های اثربخشی مددکاری توسط اداره مددکاری پی‌گیری و انجام شده است.‌

 

  • منبع خبر : پایگاه خبری و اطلاع‎‌رسانی وزارت بهداشت