معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی درباره مشکلاتی که گاهی برای هم‌وطنان رخ می‌دهد در خصوص خرید و فروش وکالتی وسایل نقلیه توضیحاتی داد.

گویای خبر – به گزارش خبرگزاری آنا، سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی با اشاره به دردسرها و پیامدهای خرید و فروش خودرو با وکالت‌نامه گفت: یکی از مشکلاتی که گاهی برای هم‌وطنان رخ می‌دهد در خصوص خرید و فروش وکالتی وسایل نقلیه است. ما بارها گفته‌ایم که نباید با وکالت‌نامه وسیله نقلیه‌ای را فروخته یا خریداری کرد.

وی افزود: وکالتی که داده می‌شود هزینه‌های خاص خود را داشته و باید به دفترخانه هزینه آن پرداخت شود همچنین وکالت‌نامه دارای مدت اعتبار است که پس از اتمام آن از درجه اعتبار ساقط می‌شود، برابر قانون اگر یکی از طرفین فوت کند یا مجنون شود وکالت از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ادامه داد: همچنین زمانی که خودرو به‌صورت وکالتی فروخته شود، خریدار با پلاک متعلق به فروشنده تردد خواهد کرد که اگر در این مدت خریدار با خودرو مرتکب تخلفی شود، این تخلف به نام فروشنده ثبت خواهد شد و طبیعتاً پیامدهای قانونی آن نیز بر عهده صاحب پلاک خودرو خواهد بود.

سرهنگ جهانی خاطرنشان کرد:‌ از طرف دیگر ممکن است خودرو فاقد اصالت باشد که باید توسط کارشناسان پلیس راهور از نظر رنگ، شاسی و موتور و… مورد بازدید فنی و تخصصی قرار بگیرد.

به گفته وی، ضروری است شماره شاسی و بدنه مورد بررسی قرار بگیرد و اقداماتی نظیر آن‌که از سوی کارشناسان پلیس راهور قابل انجام است که بر همین اساس تأکید پلیس بر این است که معاملات وسایل نقلیه از طریق وکالت‌نامه انجام نشود و حتماً با تنظیم مبایعه‌نامه و مراجعه به مراکز تعویض پلاک انجام شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری آنا