بانک توسعه صادرات ایران تامین مالی صادرات صنعت فرش و ریسندگی را به عنوان یک صنعت اشتغال‌زا و ارز آور در اولویت کاری خود قرار داده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، این بانک با تامین مالی طرح توسعه خط تولید واحدهای صنعتی از جمله واحد ریسندگی گلرنگ فرش بیدگل در اصفهان به میزان ۱۰۰۰ میلیارد ریال از محل منابع بانک، علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای حدود ۱۰۰۰ نفر، زمینه را برای افزایش صادرات این شرکت فراهم کرده است.

این گزارش می‌افزاید: طرح مذکور در راستای تکمیل بخشی از زنجیره ارزش و تولید شرکت با همکاری بانک توسعه صادرات ایران به اجرا درآمده و نقش بسزایی در کاهش واردات، قیمت تمام شده محصولات تولیدی و حضور موثر در بازارهای جهانی دارد.

صنعت ریسندگی و بافندگی و تولید فرش از صنایع بومی ارز آور ایران است که با حمایت‌های بانک توسعه صادرات ایران، می‌تواند ارز آوری فعلی این صنعت را به ۱۰ برابر ظرفیت امروز ارتقا دهد.

در ادامه حمایت مالی بانک توسعه صادرات ایران از تولیدکنندگان صادرات محور، این بانک در تامین مالی طرح توسعه واحدهای بافندگی گروه فرش ماشینی فرهی و آقای فرش (شرکت‌­های اطلس ریس و فرخ سپهر کاشان) مشارکت و با پرداخت بالغ بر ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات زمینه اشتغال را برای جوانان فراهم کرده است.

لازم به ذکر است، با به بهره برداری رسیدن از این طرح‌ها، علاوه بر تکمیل سبد محصولات تولیدی شرکت، با تولید فرش ماشینی پشمی و ۱۵۰۰ شانه، این صنعت توان رقابتی بیشتری در بازارهای داخلی و خارجی پیدا کرده که نتیجه آن ارز آوری حداقل ۴ میلیون دلاری در سال برای کشور است.

طرح توسعه واحد بافندگی شرکت‌های قالی شاهکار صفویه، فرش نگین مشهد، نساجی آسایش کاشان، فرش تندیس راوند کاشان و مهرگان بافت پاسارگاد با دریافت بیش از ۱۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از دیگر طرح‌های تامین مالی شده بانک توسعه صادرات ایران در حوزه فرش ماشینی و ریسندگی به شمار می‌روند.

  • منبع خبر : بانک توسعه صادرات ایران