رئیس قوه قضائیه ضمن تصریح بر اهتمام دستگاه قضایی بر تحقق ارتقای آگاهی‌های حقوقی مردم، بر نقش دستگاه‌هایی همچون وزارت ارشاد و صداوسیما در راستای افزایش آگاهی‌های مردم در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل حقوقی تاکید کرد.

گویای خبر – به گزارش خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان قم با بیان این که خدمت در نظام جمهوری اسلامی و خدمت به مردم توفیق بسیار بالایی است، اظهار کرد: همه مسئولان و مدیران در سطوح مختلف باید فرصت خدمت خالصانه به مردم و احقاق حق و ابطال باطل را قدر بدانند؛ شما مسئولان استان قم نیز توفیق خدمت را در این استان که ام القرای جهان تشیع است دارید؛ استانی که در طول سال پذیرای میلیون‌ها زائر است لذا توفیق خدمت در این استان، توفیق بالاتری است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به سخنان مدیر کل اداره ارشاد اسلامی استان قم مبنی بر ضرورت ارتقاء آگاهی‌های حقوقی مردم، ضمن تصریح بر اهتمام دستگاه قضایی بر تحقق این مهم، بر نقش دستگاه‌هایی همچون وزارت ارشاد و صداوسیما در راستای افزایش آگاهی‌های مردم در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل حقوقی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به موضوع تغییر کاربری اراضی زراعی گفت: دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی باید در راستای ساماندهی مرجع واحد صدور مجوز تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازها، ترتیباتی را اتخاذ کنند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: همچنین دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی باید با بهره‌گیری از تجهیزات فناورانه نسبت به پیشگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و ساخت و سازهای غیرقانونی، اقدامات مقتضی را انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه به مقوله دیوارکشی اراضی اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت جهاد کشاورزی باید به صورت شفاف تعیین کنند که صرف دیوارکشی اراضی، آیا تغییر کاربری محسوب می‌شود یا خیر؛ چنانچه این مراجع ذی‌صلاح تشخیص دادند که دیوارکشی در زمره تغییر کاربری است، باید منطق این قضیه را نیز تبیین کنند.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر این که دستگاه قضا برای مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی و ساخت و سازهای غیرقانونی مصمم است، گفت: دستگاه قضایی به شدت و قاطعیت با تغییر کاربری اراضی و ساخت و سازها در حریم رودخانه‌ها و سواحل برخورد می‌کند؛ البته باید توجه داشت که اقدام دستگاه قضایی در تخریب این مستحدثات غیرمجاز نیز واجد هزینه‌هایی است؛ لذا ضروری است در همان ابتدای امر از ساخت و سازها و تغییر کاربری‌های غیرقانونی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط جلوگیری به عمل آید.

رئیس قوه قضائیه در پایان به تبیین و تشریح توطئه‌ها و کیدهای دشمنان علیه نظام و کشور ما در طول ۴۳ سال اخیر و عملیات روانی به کار گرفته شده از سوی دشمن در طول این مدت پرداخت و تاکید کرد: امروز دشمن در موضع ضعف قرار دارد.

سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم نیز در این جلسه، استان قم را یکی از استان‌های مهاجرپذیر کشور عنوان کرد و حاشیه‌نشینی و کم‌برخورداری از امکانات شهری را از جمله مشکلات گریبانگیر قم برشمرد.

شاهچراغی همچنین با اشاره به ۱۴۰ پروژه‌ در دستور کار استانداری قم اظهار کرد: عزم خود را جزم کرده‌ایم که در راستای رفع مشکلات و موانع استان قم گام‌های موثری برداریم.

حجت‌الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی «اجرای عدالت» را فلسفه وجودی قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: ما زمانی می‌توانیم دستگاه قضا را یک دستگاه موفق ارزیابی کنیم که مردم از مراجعه به دستگاه قضایی احساس اجرای عدالت داشته باشند.

وی افزود: در شرایط فعلی بار بسیاری از مشکلات و کم‌کاری‌های سایر دستگاه‌ها را قوه قضائیه به دوش می‌کشد.

  • منبع خبر : خبرگزاری آنا