تفاهم‌نامه ای همکاری مشترک در راستای هم‌افزایی و همگرایی منابع و امکانات به امضای رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری رسید.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه با هدف توسعه زمینه‌های همکاری مشترک در راستای هم‌افزایی و همگرایی منابع و امکانات و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود، به امضای علی سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری رسید.

در این مراسم که در محل سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، علی سلاجقه ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهدای دفاع مقدس و شهدای محیط بان و تبریک ایام ا… دهه مبارک فجر با ابراز خرسندی از امضای این تفاهم‌نامه گفت: مجموعه محیط‌زیست دارای ظرفیت‌های مناسبی است که همه اقشار جامعه می‌توانند در آن اثرگذار باشند.

وی همچنین در خصوص چالش‌های محیط زیستی کشور، گفت: متأسفانه امروز با مشکلاتی همچون‌ریزگردها، سیلاب‌ها، فرونشست‌ها، انباشت پسماندها و همه مواردی که منابع آب‌وخاک و پوشش گیاهی و جانوری ما را تهدید می‌کنند، مواجهیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، به هم خوردن نظم و تعالی را در بروز مشکلات زیست‌محیطی مؤثر دانست و تصریح کرد: فعالیت‌های انسانی به‌عنوان یک عامل تشدیدکننده، شرایطی را به وجود آورده است که متأسفانه امروز وضعیت مناسبی ازلحاظ محیط‌زیست نداریم.

سلاجقه در ادامه گفت: ما اعتقادداریم محیط‌زیست مجموعه‌ای فرا بخشی است و باید همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی را در اختیار داشته باشد تا بتواند یک کره زیست مناسب برای انسان‌ها فراهم کند.

وی در ادامه در خصوص تغییر اقلیم  اظهار کرد: امروز شرایط تغییر اقلیم در دنیا به شکل بنیادین اتفاق افتاده و مبتنی بر آن تغییر در تنوع زیستی را رقم‌زده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به نقش عوامل طبیعی و انسانی در بروز تغییرات اقلیمی، خاطرنشان کرد: متأسفانه اثرات ناشی از تغییر اقلیم، بیشتر زنان را مورد اصابت قرار داده و آنان را دچار مشکل کرده است که ازجمله این مشکلات می‌توان به استرس‌های متعدد و تنش‌های روحی و روانی اشاره کرد.

سلاجقه یکی از پیامدهای تغییر اقلیم را موضوع فقر دانست و گفت: وقتی فقر وارد خانواده می‌شود خانواده‌ها به لحاظ روحی دچار آشفتگی می‌شوند و بیشتر از همه زنان را با مصائب و مشکلات مواجه می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی این موارد را در ابعاد مختلف ازجمله محیط‌زیست موردبررسی قرار می‌دهیم می‌بینیم که نقش بانوان در حوزه محیط‌زیست می‌تواند، بسیار اثرگذار باشد چون به‌نوعی نظم‌پذیری باروحیه زنان در این زمینه اثرات مطلوبی دارد.

سلاجقه افزود: نقشی که بانوان در حفظ محیط‌زیست می‌توانند ایفا کنند، درست مصرف کردن منابع انرژی و موضوع پسماندها است که با مصرف بهینه خود کمک بزرگی به حفظ و صیانت از محیط‌زیست و طبیعت می‌کنند.

وی، معرفی الگوهای مناسب در جامعه را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: استفاده از الگوهای مناسب بر اساس آموزه‌های دینی بسیار حائز اهمیت است که می‌تواند جایگاه والای زنان را در جامعه نهادینه‌تر کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، نقش زنان در تمامی ابعاد محیط‌زیست را مورد تأکید قرارداد و گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست از ظرفیت بسیار مناسبی برای مشارکت بانوان برخوردار است در تلاشیم از حضور بانوان در بخش‌های گوناگون مدیریتی در ستاد وادارات محیط‌زیست شهرستان‌ها بهره بگیریم.

وی بابیان اینکه حضور بانوان در حوزه محیط‌زیست برای ما بسیار ارزشمند است، افزود: امیدواریم با رویکرد اسلامی، زمینه بهره‌مندی از حضور بانوان در عرصه‌های مختلف حفاظت از محیط‌زیست افزایش یابد.

وی اظهار امیدواری کرد که در قالب تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت امور زنان و خانواده و سازمان محیط‌زیست بتوان از ظرفیت‌های زنان در راستای صیانت مؤثرتر از محیط‌زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی به شکل بهتری بهره گرفت.

انسیه خزعلی نیز در این مراسم با گرامی داشت یاد و خاطر شهدای دفاع مقدس ، شهدای محیط بان و تبریک ایام دهه مبارک فجر گفت: حفاظت از محیط‌زیست از موضوعات مهمی است که درآیات و روایات دین اسلام نیز بر آن بسیار تأکید شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور بابیان اینکه خداوند انسان را مأمور حفاظت و امانت‌دار جهان توصیف کرده است، افزود: در احکام اسلامی نیز دستورات شفاف و مؤکدی درباره حفاظت از محیط‌زیست و حیات جهان وجود دارد که متأسفانه آن‌چنان‌که باید در زندگی ما جاری و ساری نشده است.

وی بابیان اینکه بهره‌گیری مؤثر از پتانسیل‌های زنان برای حفاظت از محیط‌زیست و جلوگیری از تغییرات مضر اقلیمی صرفاً با قانون‌گذاری مقدور و ممکن نیست، تصریح کرد: باید با ارائه آموزش و تلاش برای اصلاح نگاه و نگرش زنان، از توانمندی‌های آن‌ها در عرصه‌های مختلف و ازجمله در مدیریت‌ها در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی بهره گرفت.

معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وقتی نگرش زنان جامعه نسبت به مسائل زیست‌محیطی و تغییرات اقلیمی اصلاح شود، جامعه‌ای تربیت خواهد شد که نسبت به این موضوع دغدغه‌های سازنده و مؤثر دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس