وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره‌های دانشجویی همواره از موثرترین رویدادها در حوزه فرهنگ و هنر به شمار می‌روند که متاسفانه مدتی است که این جشنواره‌ها تضعیف شده که وزارت فرهنگ در دوره جدید تلاش خواهد کرد به سهم خود به تقویت جشنواره‌های فرهنگی و هنری دانشجویی کمک کند.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه دوم اسفندماه در دیدار صمیمانه با جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی فرهنگی که در مجتمع فرهنگی «باغ زیبا» تهران برگزار شد، پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه‌های نخبگان به بیان اهداف و برخی برنامه‌های مهم وزارت فرهنگ در دوره جدید پرداخت و گفت: از روز نخست آغاز به کار وزارت فرهنگ دولت مردمی ۱۲۵ برنامه اقدامی تحول‌گرایانه در این وزارتخانه تدوین شد که خوشبختانه بر اساس آمار و ارقام تاکنون بیش از ۸۰ درصد از اهداف مدنظر این برنامه‌ها تحقق یافته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره اهمیت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ گفت: در همین راستا، نسبت به تقویت شورای صیانت از زبان فارسی در دوره جدید اقدام شده که امیدواریم با انتصاب معاون امور فرهنگی وزارتخانه به سمت دبیر این شورا، شاهد اجرای برنامه‌های عملیاتی در این حوزه باشیم.
وی با بیان این که در پرداختن به معرفی مشاهیر فرهنگی از سال آینده شاهد اتفاقات مثبتی خواهیم بود، گفت: در این خصوص باید از ظرفیت بالای ۸۰ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف بهترین استفاده را کرد.
وی درباره اهمیت جشنواره‌های دانشجویی نیز گفت: جشنواره‌های دانشجویی همواره از موثرترین رویدادها در حوزه فرهنگ و هنر به شمار می‌روند که متاسفانه مدتی است که این جشنواره‌ها تضعیف شده که وزارت فرهنگ در دوره جدید تلاش خواهد کرد به سهم خود به تقویت جشنواره‌های فرهنگی و هنری دانشجویی کمک کند.
اسماعیلی تمرکز زدایی در حوزه فرهنگ و هنر را از رویکردهای اصلی وزارت فرهنگ در دوره جدید برشمرد و گفت: بر همین اساس امسال در جشنواره‌های فجر شاهد حضور پرشور و پررنگ هنرمندان نقاط مختلف کشور بوده‌ایم که برپایی جشنواره تئاتر فجر بصورت مناطق چندگانه یکی از مصادیق اصلی شعار عدالت فرهنگی دولت مردمی به حساب می‌آید.
اسماعیلی ادامه داد: همچنین تلاش شده در نقاطی که از زیرساخت لازم در حوزه فرهنگ و هنر برخوردار نبوده، آموزش‌های هنری رایگان در قالب قرارگاه محرومیت‌زدایی از فرهنگ و هنر بصورت گسترده انجام شود و تا به امروز حدود ۱۰۰ هزار نفر در این طرح ملی تحت آموزش رایگان فرهنگی و هنری قرار گرفته‌اند.
وزیر فرهنگ با اشاره به این که جشنواره فیلم فجر امسال تغییر و تحولات بسیاری داشت، خاطرنشان کرد: امسال در جشنواره فیلم فجر شاهد تحول جدی در خصوص ژانرها بودیم که این مسئله رضایت حداکثری اهالی سینما و مخاطبان را در پی داشت.
اسماعیلی در ادامه ایجاد ساختار جدیدی برای تحول حوزه‌های «فیلمنامه نویسی» «انیمیشن» و «بازی‌های رایانه‌ای» در وزارت فرهنگ را الزامی دانست و گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور نیز که در دوره جدید فعالیت اش جدی‌تر  و منسجم‌تر از قبل ادامه یافته است با حدود  ۴۰۰ شورا در شهرستان‌های مختلف کشور منشأ تحولات و اقدامات بزرگی در حوزه فرهنگ و هنر شده است.
گفتنی است در ابتدای دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی و فرهنگی کشور، حدود ۲۰ نفر از نخبگان به نمایندگی از جامعه نخبگانی کشور به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات و ارائه پیشنهادات خود در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه پرداختند‌.

  • منبع خبر :  پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی