وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شانزدهمین نشست مجمع عمومی فرهنگستان هنر به تقویت زیرساخت های فرهنگی در سراسر کشور، که از اولویت های دولت سیزدهم است؛ اشاره کرد و همچنین در مورد نقش فرهنگستان هنر به عنوان پشتوانه اصلی فکری در تصمیم‌گیری‌ های حوزه فرهنگ گفت: اساتید و گروه ‌های مختلف عضو این فرهنگستان می‌توانند در تصمیم‌گیری ‌های وزارت فرهنگ تاثیرگذار باشند.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این نشست که روز پنج شنبه در محل ساختمان اصلی فرهنگستان هنر برگزار شد با اشاره به ماموریت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت کلان فرهنگ و هنر کشور از موضوع مرجعیت فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین برنامه های این وزارتخانه در دولت مردمی یاد کرد و گفت: یکی از محورهای اصلی برنامه ‌های پیشنهادی من در فرآیند رای اعتماد از سوی مجلس شورای اسلامی، بازگرداندن مرجعیت فرهنگی به این وزارتخانه در حوزه مدیریت فرهنگی  و هنری کشور بود. در این برنامه جامع، گستردگی وظایف نه به دلیل وسعت حوزه فعالیت وزارت فرهنگ بلکه به دلیل سیاست‌گذاری متمرکز برای اصلاح رویه‌ ها و پیشرفت منطقی در این حوزه قلمداد شده است.
رییس شورای هنر کشور افزود: دولت مردمی به این مساله که فرهنگ و هنر باید پیشران نظام حکمرانی کشور قرار بگیرد توجه ویژه ای دارد و این امر مهم نه به عنوان یک شعار بلکه به مثابه راهنمای عمل در دولت مردمی، مورد توجه شخص رئیس جمهور است.

 

حضوز وزیر فرهنگ در شانزدهمین مجمع عمومی فرهنگستان هنر 8

 

وی در ادامه حضور رئیس محترم جمهور در موزه هنرهای معاصر و دیدار با اساتید فرهنگی و هنری و دستورات صریح ایشان برای اقدامات موثر در حوزه فرهنگ و هنر را شاهدی بر این امر دانست.
 اسماعیلی در ادامه با اشاره به اهمیت تقویت زیر ساخت های فرهنگی در پیشبرد فعالیت های کلان این حوزه افزود: ما اکنون در سفرهای استانی با پروژه ‌های نیمه تمام فرهنگی و هنری بسیاری روبه رو هستیم که نیازمند تکمیل و اتمام برای استفاده عمومی است.

 

حضوز وزیر فرهنگ در شانزدهمین مجمع عمومی فرهنگستان هنر 11

اسماعیلی با اشاره به این که همواره  در حوزه فرهنگ و هنر از کمبود بودجه گلایه وجود داشته است افزود:  این امر در لایحه بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته و بر همین اساس ۲درصد از اعتبارات تمام دستگاه‌ ها و شرکت‌های دولتی طبق آئین‌نامه‌ای که وزارت فرهنگ به تصویب دولت می‌رساند به طور اختصاصی در حوزه فرهنگ هزینه می شود.

حضوز وزیر فرهنگ در شانزدهمین مجمع عمومی فرهنگستان هنر 13

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این نشست با اشاره به جایگاه فرهنگستان هنر در اعتلای فرهنگ و هنر ایران افزود: شخصیت ‌های  عضو  این فرهنگستان همگی نمادهای اصیل فرهنگ و هنر کشورمان هستند که سیاست کلی ما در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، نگاه تعاملی با تمامی این سرآمدان فرهنگ و هنر است.
 اسماعیلی در پایان  با اشاره به برگزاری  رویداد مهم بین المللی هفته حکیم نظامی از سوی این وزارتخانه در ۲۱ اسفند ماه سال جاری از برگزاری رویداد بین المللی نوروز در آغاز قرن جدید شمسی با حضور وزاری فرهنگ کشورهای عضو حوزه نوروز به میزبانی ایران خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت بالای این رویداد شخص رییس جمهور محترم کشورمان در مراسم افتتاحیه این رویداد شرکت خواهند کرد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی