تلاش تلسکوپ غول پیکر چینی برای کشف اسرار جهان، ستاره‌شناسان چینی با استفاده از حساس‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان، اطلاعاتی در مورد امواج رادیویی مرموز و تکرار شونده در عمق کهکشان راه شیری به دست آورده‌اند.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان، بررسی‌ها حاکیست تکرار این امواج با قطبی شدن همراه است، پدیده‌ای که در آن امواج بسته به فرکانس خود در بیش از یک جهت نوسان می‌کنند.

انتقال سریع امواج رادیویی با حالتی انفجاری یکی از جذاب ترین رویدادهای نجومی است که در چند میلی‌ثانیه از طریق باندهای رادیویی با منشأ ناشناخته رخ می‌دهد.

تیم تحقیقاتی به رهبری لی دی از رصدخانه ملی نجوم آکادمی علوم چین خواص قطبی شده پنج منبع تکرار شونده این امواج را با استفاده از تلسکوپ رادیویی کروی با دیافراگم پانصد متری موسوم به فست در چین و تجزیه و تحلیل کردند. بدین منظور از تلسکوپ بی رد گرین بانک در ایالات متحده هم کمک گرفته شد.

محققان دریافتند که قطبی شدن این امواج ناشی از چگالی بالای الکترون‌ها و قدرت استثنایی میدان مغناطیسی آنهاست.

محققان امیدوارند با تداوم مطالعات در این زمینه بتوان ظرف دو تا سه سال منشأ شکل‌گیری این امواج رادیویی را شناسایی کرد. در صورت تحقق این امر اطلاعات تازه ای در مورد منشأ شکل‌گیری کهکشان راه شیری به دست خواهد آمد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر