قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با انتشار متنی به بازداشت مدیر مجموعه حافظیه واکنش نشان داد و نسبت به این حکم غیرقابل قبول قضایی انتقاد کرد.

به گزارش گویای خبر به نقل از میراث‌ آریا، علی دارابی قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و معاون میراث فرهنگی کشور در یک پست اینستاگرامی با انتشار تصویر تقدیر از مدیر مجموعه حافظیه که چندی پیش صورت گرفت، نوشت: در بناى تاریخى حافظیه در شیراز دختر و پسر جوانى در میان جمعى از هم خواستگارى کردند. وضعیت نامناسب لباس و حجاب خانم اصلا قابل دفاع نیست. این که چه طور این برنامه از دید ماموران حافظیه مغفول مانده و آن‌ها با تاخیر فراوان وارد عمل شده‌اند مستوجب نکوهش و تخلف از وظایف قانونى آنهاست. کسانی که در مراسم قانون و مقررات ورود به مجموعه‌هاى تاریخى که رعایت حجاب و عفاف از جمله آنهاست را زیر پا گذاشته‌اند نیز اقدامى ناشایست و هنجارشکنانه کرده‌اند.

علی دارابی در ادامه نوشت: قانون تکلیف هر دو گروه (ماموران و هنجارشکنان) را مشخص کرده است. اما حیرت و افسوس نوع موضع‌گیرى و سخنان و رفتار استاندار فارس و از آن بدتر اقدام دادستانى شیراز در جلب و بازداشت مدیرکل میراث فرهنگى، گردشگرى و صنایع دستى استان و مدیر مجموعه تاریخى حافظیه است. با تلاش زیادى که صورت گرفت مدیرکل با قرار وثیقه موقتا آزاد و مدیر حافظیه دو شب است در بازداشت بسر می‌برد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور به تلاش‌های این وزارتخانه برای آزادی مدیر مجموعه حافظیه اشاره کرد و افزود: رییس نهاد ریاست جمهورى، وزیران میراث و دادگسترى و… دو روز است همه تلاش مى‌کنیم. اما این بانوى مومنه و متخصص -مدیر حافظیه در بازداشت و پدر و مادر سالخوره‌اش چشم انتظار و نگران هستند. گویا اراده‌اى براى حل مساله نیست؟

علی دارابی در ادامه با انتقاد از این رفتارها اضافه کرد: با این رفتارها و احکام غیر قابل قبول قضایی به دنبال اثبات چه چیزى هستیم؟ تکلیف این همه ماموران دولتى از ترس این که با آنها نیز چنین برخورد ناحقى صورت گیرد چیست؟ مگر رهبرى نفرمودند همه با مهربانى در کنارهم باشید؟
مگر کشور تفکیک قوا ندارد و مرزهاى قانونى براى همه تعریف نشده است؟ آیا با این کارها حجاب و عفاف که امرى قانونى هست حاکمیت مى‌یابد؟

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هشدار داد: این مواضع، رفتارها و اقدامات جز گسترش کینه و عداوت و دور شدن از همدیگر نتیجه‌اى نخواهد داشت. جاى مدیر نمونه فرهنگى که در هفته میراث فرهنگى (دوهفته قبل) از او تجلیل شد زندان نیست.

صبح روز دوشنبه ۸ خردادماه با انتشار فیلمی خلاف اخلاق و عرف در مجموعه حافظیه شیراز و با دستور دادستان استان، مدیرکل میراث فرهنگی این استان تا اطلاع ثانوی به منظور بررسی‌های تکمیلی توسط مقام قضایی از حضور در محیط اداری منع و مدیر مجموعه نیز بازداشت شد.

بر اساس آخرین اخبار دریافتی میراث آریا، خانم ادهمی دقایقی پیش با قید وثیقه آزاد شده است و یادداشت دکتر علی دارابی در زمانی منتشر شده است که این مدیر نمونه میراث‌فرهنگی پس از ۴۸ ساعت پی‌گیری، در بازداشت به سر می‌برده است.

  • منبع خبر : میراث‌ آریا