چمران گفت: در قانون اساسی هنوز هم جایگاه شهرداری‌ها به درستی تبیین نشده است. مدیریت محلی از مدیریت کلان کشور جدا شده و مدیریت محلی به مردم سپرده شده است؛ این جداسازی اتفاق بسیار خوبی بوده که هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.

گویای خبر – به گزارش پایگاه خبری شهر، مهدی چمران در هفتاد و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نامگذاری روز ۱۴ تیرماه به عنوان روز قلم، اظهار کرد: نویسندگان جایگاه بالایی در جامعه دارند و ما این جایگاه را بزرگ میداریم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به لحاظ وسعت عمل و تعداد جایگاه خاصی در کشور دارند، خاطرنشان کرد: در قانون اساسی هنوز هم جایگاه شهرداری‌ها به درستی تبیین نشده است. مدیریت محلی از مدیریت کلان کشور جدا شده و مدیریت محلی به مردم سپرده شده است. این جداسازی اتفاق بسیار خوبی بوده که هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.

وی ادامه داد: برخی افراد مسائل کوچک را با نمایندگان در میان می‌گذارند در حالی‌که وظایف نمایندگان در شورا و شهرداری است. اگر مردم محل، شورا و شهرداری مسائل محله‌ای را حل کنند بسیاری از موازی کاری‌ها از بین خواهد رفت و هر دو مدیریت کلان و محله‌ای به جایگاه خود خواهند رسید به شرط این که حقوقی که باید به شهرداری پرداخت شود، عملیاتی باشد.

چمران با بیان این که دولت سهم عوارض خود را به خوبی پرداخت کرده است، ابراز امیدواری کرد که روزی فرا برسد که جایگاه شهرداری و دهیاری و تفکیک وظایف این نهادها با سایر دستگاه‌ها قابل لمس باشد.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده جان‌باختگان در زلزله هرمزگان، گفت: تمام این زلزله‌ها یک یادآوری برای ما به ویژه در تهران است. بایستی از این حادثه درس عبرت بگیریم و ببینیم که اگر این زلزله در تهران اتفاق می‎‌افتاد چه فاجعه‌ای پیش می‌آمد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: ساخت، نظارت بر ساخت و در ابتدا در طراحی و در مرحله بعد اجرای ساختمان باید دقت و توجه جدی صورت بگیرد. باید یاد بگیریم که درست بسازیم تا ساختمان‌ها در برابر این زلزله‌‌ها پایداری مناسبی داشته باشند که اگر غیر از این باشد فاجعه ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه شهرهای خواهرخوانده و توانمندی مدیریت شهری، تصریح کرد: این نمایشگاه به اعتقاد من رویداد خوبی بود و در حد توان دستاوردها به نمایش گذاشته شد.

چمران حاطرنشان کرد: توصیه ما این است که مردم از این نمایشگاه بازدید کنند. همایش فرصت‌های سرمایه گذاری نیز اتفاق مهمی است که ۱۵ و ۱۶ تیرماه در برج میلاد برگزار خواهد شد.‌

  • منبع خبر : پایگاه خبری شهر