دبیر جشنواره موسیقی فجر اعلام کرد: اگر امیکرون پیشروی داشته باشد، اجراهای حضوری ما در جشنواره محدود می شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن ریاحی دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر گفت: در هر صورت تابع فرمان ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. تا این لحظه با توجه به وضعیت کرونایی تهران، می‌توانم بگویم که اجرا‌ها به‌صورت حضوری است.

سال گذشته هم تحت تأثیر شیوع کرونا، اجرای گروه‌های موسیقی به صورت آنلاین انجام شد. ریاحی، آمار گروه‌های متقاضی حضور در جشنواره موسیقی فجر امسال را ۱۴۶ و آلبوم‌های رسیده برای بخش رقابتی را ۱۱۶ مورد اعلام کرد. بیشتر هنرمندان برای کسب جایزه موسیقی باربد در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده اند.

خواننده یا گروه‌های موسیقی شرکت کننده در این جشنواره توسط شورایی انتخاب می‌شوند که از اساتید با تجربه تشکیل شده‌اند و هر یک گروه‌های موسیقی را با دقت انتخاب می‌کنند.

دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر، پوشش تمام سلیقه‌های موسیقایی‌ را معیار انتخاب آثار این رویدد فرهنگی عنوان کرد؛ چه خواننده‌ها و هنرمندان شناخته شده باشند و چه نسل جدید هنرمندان جوان.

هدف جشنواره موسیقی فجر تحرک بیشتر هنرمندان جوان موسیقی و دادن انگیزه و شناسایی موزیسین‌های با استعداد است. به گفته ریاحی، مقرر شده دو نفر از برگزیده‌های این جشنواره به جشنواره بین المللی موسیقی شرق بروند.

طبق گفته دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر، امسال گروه های موسیقی نواحی در کنار ارکستر سمفونیک صدا و سیما و گروه‌های مختلف حضور دارند؛ ریاحی معتقد است که جوانان ما از موسیقی ملی ایرانی دور شده اند.

در هر دوره جشنواره موسیقی فجر، حضور گروه های موسیقی بین المللی هم به چشم می آید. موزیسین هایی از شورهای مختلف که با اجرای آثار خود امکان آشنایی از نزدیک با موسیقی ملل را برای مخاطبان فراهم می کنند.

در همین ارتباط دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر، از حضور هنرمندان موسیقی کشور‌های مختلف نظیر ایتالیا، هلند، مصر و افغانستان در این رویداد فرهنگی هنری خبر داد. او گفت: خیلی دوست داشتم پیانیست کشور روسیه هم در این جشنواره شرکت کند، اما به دلیل درخواست دستمزدی که معادل ریالی آن برای ما مقدور نبود، از حضورش صرف‌نظر کردیم.

ریاحی در پایان درباره امکان شرکت ژانر موسیقی خیابانی در جشنواره فجر بیان کرد: من با حضور هر نوع موسیقی مخالفت ندارم؛ هر نوع موسیقی‌ در جای خود بسیار خوب است. حتما هم نمی‌خواهیم آثار شرکت کننده موسیقی کلاسیک باشد، اما در کل شعر و ترانه یا کل اثر باید قابل دفاع باشد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان