حل چالش‌های مدیریت شهری با کمک زیست‌ بوم فناوری و صنایع خلاق، تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اجرایی در توسعه زیست بوم فناوری و کارآفرینی در شهر تهران میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران امضا شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این تفاهم‌نامه که به امضای سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و علی زاکانی، شهردار تهران رسید؛ حل چالش‌های مدیریت شهری تهران با اتکا به زیست‌بوم نوآوری، فناوری و صنایع خلاق را هدف قرار داده است.

ستاری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری با اشاره به این که همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران بسیار تنگاتنگ و نزدیک است، گفت: این دو نهاد موضوعات و مباحث زیادی برای همکاری در حوزه‌های مختلف دارند و می‌توانند  چالش‌های شهری را با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق حل کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: برخی همکاری‌ها میان شهرداری تهران و معاونت علمی در سطح پروژه‌های ملی در حال انجام است. پروژه‌هایی چون متروی ملی، هوشمندسازی شهر تهران و استفاده و احیای بافت‌ها و ساختمان‌های متروکه و فاقد استفاده که در قالب خانه‌های خلاق  و نواوری و ایجاد کارخانه‌های نوآوری مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرند.

ستاری معتقد است که شهری هوشمند است که شهرداری آن به مثابه یک شتاب‎‌دهنده به توسعه کسب و کارها ورود و نیازهای خود را با کمک فناوری و نوآوری مرتفع کند.

ستاری ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق  مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت به همه ستادها تاکید خواهد کرد و ماموریت می‌دهد تا برای اجرایی شدن مفاد این تفاهم‌نامه مشارکت کنند و پروژه‌ها را با جدیت پیش ببرند.

رییس ستاد فناوری های نرم وتوسعه صنایع خلاق  با اشاره به زیست بوم شرکت‌ها و صنایع خلاق در کشور، بیان کرد: این ظرفیت بزرگ را باید بشناسیم و از آن برای رفع نیازها و چالش‌های مدیریت شهری در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم.

در ادامه این جلسه علی زاکانی شهردار تهران هم با اشاره به ضرورت توسعه  همکاری‌ها میان دو طرف، گفت: شهر تهران مستعد تحولات بزرگی است که بخش قابل توجهی از این تغیبرات در گرو استفاده از فناوری و با تکیه بر دانش اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دانش و فناوری است که می‌تواند هوشمندسازی شهر تهران را رقم بزند. باید در کنار هویت پایتختی تهران به آن هویت فناورانه هم ببخشیم. این کار را هم باید با استفاده از دانشمندان و نخبگان بومی انجام دهیم تا تهران به الگویی برای دیگر شهرها بدل شود‌.

زاکانی ادامه داد: شهرداری تهران خود متقاصی بسیاری از خدماتی است که بر مبنای فناوری و دانش ارائه می‌شود به همین دلیل ما خود بازار بزرگی برای شرکت‌های دانش بنیان و خلاق محسوب می‌شویم.

شهردار تهران تاکید کرد: باید پروژه‌های کلانی در سطح شهر تهران با همکاری معاونت علمی و فناوری تعریف کنیم تا تهران با کمک همه ظرفیت‌های دانشی و فناورانه به سمت هوشمندشدن و رفع چالش‌های خود حرکت کند و چتر زیست بوم فناوری و نوآوری بر سر تهران گسترده‌تر شود.

وی با اشاره به توانمندی شرکت‌های خلاق در پاسخ به نیازهای شهر تهران هم بر استفاده از ظرفیت این شرکت‌ها هم تاکید کرد.

زاکانی معتقد است که برای پاسخ دادن به بسیاری از چالش‌ها همچون سیل اخیر در کشور می‌توانیم از محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق بهره ببریم.

همکاری‌ها برای هوشمند شدن تهران بیشتر می‌شود 

توسعه همکاری‌های متقابل و بهره‌مندی از ظرفیت‌های اجرایی و کارشناسی برای ارتقای زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی و همچنین ضرورت تحقق شهر هوشمند در شهر تهران مهم‌ترین اهدافی است که تفاهم‌نامه مشترک معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و شهرداری تهران دنبال می‌کند.

این تفاهم‌نامه با هدف حل چالش‌های مدیریت شهری تهران با اتکا به زیست‌بوم نوآوری و فناوری و صنایع خلاق از طریق توسعه پهنه‌های نوآور، ایجاد صندوق پژوهش و فناوری و ایجاد خانه های خلاق و نواوری گسترش تولید دانش‌بنیان در شهر با اولویت در بازآفرینی شهری، ایجاد هم‌افزایی و همگرایی در شهرداری تهران منعقد شد.

محورهای همکاری در تفاهم نامه مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران، استفاده از ظرفیت‌های مالی و اجرایی طرف‌های تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف در راستای اهداف و سیاست‌های کلان نظام در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی، با رویکرد فعال کردن ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و جهش تولید در کشور و همکاری برای توسعه زیست‌بوم نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

در این تفاهم‌نامه تسهیل‌گری لازم در چارچوب ضوابط و مقررات برای تصویب قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و سازوکارهای حقوقی و قانونی جدید مورد نیاز اعم از حوزه‌های فناوری‌های راهبردی نوین، دانش‌بنیان، نوآوری، تجاری‌سازی فناوری و توسعه هوشمندسازی در مسائل شهری در نهادهای بالادستی و تعریف و کسب مجوزهای احداث پهنه‌های نوآوری و اجرای طرح‌های پایلوت شهر هوشمند در شهر تهران از نهادهای ذی‌ربط یکی از وظایف تعیین شده برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

همچنین ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران خطرپذیر، واقفین و خیرین فناوری، سرمایه‌گذاران فرشته، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده‌ها، خانه های خلاق و نوآوری، ساختارهای فناوری وابسته به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری برای حمایت، حضور، سرمایه‌گذاری و استقرار در نواحی نوآوری شهری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان هم دیگر ماموریت معاونت علمی و فناوری در این تفاهم نامه همکاری مشترک است.

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری