وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصمیم این وزارتخانه برای راه‌اندازی گردشگری صنعتی خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از ایرنا، رضا فاطمی امین روز پنجشنبه در جمع فعالان اقتصادی و بازرگانی تبریز، بر لزوم همکاری سازمان‌های صمت استان‌ها برای راه‌اندازی و فعال کردن گردشگری صنعتی در شهرها و مناطق مختلف کشور تاکید کرد و افزود: آذربایجان شرقی و تبریز باید در این زمینه نیز سایر عرصه‌ها پیشگام بوده و به عنوان اولین شهر اقدام به راه‌اندازی تورهای گردشگری صنعتی کند، چون این منطقه به دلیل داشتن واحدهای مختلف، متنوع و بزرگ و متوسط صنعتی، معدنی و تولیدی و تجاری بهترین ظرفیت را به منظور شناساندن مزیت‌های اقتصادی خود دارد.

وی با اشاره به روند رو به رشد و مناسب تولید در کشور، اظهار داشت: آگاهی و اطلاع مردم به خصوص جوانان و نوجوانان که در معرض شدیدترین حملات فرهنگی دشمنان قرار دارند، از شرایط موجود تولید، صنعت و معدن کشور می تواند بسیاری از توطئه های دشمنان را خنثی کند چراکه مشاهده و لمس دقیق و بدون واسطه داشته های صنعتی و تولیدی می‌تواند احساس امید و سرزندگی را در بین مردم بارورتر کند.

فاطمی امین از مدیران استانی و شهرستانی صمت خواست تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به راه‌اندازی و فعال کردن گردشگری صنعتی برای اقشار مختلف مردم اعم از دانش آموزان، دانشجویان، استادان، روحانیون، بانوان و فعالان رسانه ای و فرهنگی وارد عمل شده و زمینه‌های لازم برای آشنایی مردم از ظرفیت های تولیدی و صنعتی محل زندگی خود و پیشرفت‌های اقتصادی را فراهم کنند.

وی هماهنگی با جامعه رسانه‌ای و خبرنگاران توسط سازمان‌های صمت را خواستار شد و با تاکید بر این که تبریز باید در حوزه گردشگری صنعتی پرچمدار باشد، از تدوین و تعریف این طرح در وزارت خبر داد و یادآور شد: یکی از اهداف اصلی و مهم این طرح امیدوار نگه داشتن مردم نسبت به وضعیت کشور و خنثی سازی هجمه‌های دشمنان می‌باشد.

وزیر صمت در حال حرکت بودن تولید کشور را یکی از نتایج مهم سیاست‌های اقتصادی و صنعتی دولت سیزدهم برشمرد و ادامه داد: هم اکنون اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه رخ می‌دهد و در بیشتر رشته‌های تولیدی شاهد فعالیت‌های بسیار خوب و موثر هستیم به طوری که در ۶ ماهه اول امسال رشد ۹.۴ درصدی را در صنعت شاهد بودیم که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳.۵ درصد و در سال ۱۳۹۹ نیز معادل ۹ دهم درصد بود که البته در سال‌های پیش تر نیز رشدهای منفی را تجربه کرده بودیم.

فاطمی امین رشد بالای ۶ درصدی شرکت های بورسی طی پنج ماه گذشته را نشانه‌ای روشن از حرکت رو به رشد تولید کشور دانست و افزود: زمانی که بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و تولیدی در مسیر رشد قرار می‌گیرند به معنی حرکت جدی کشور به سمت رشد و رونق اقتصادی است که این امر به هیچ عنوان برای دشمنان ما قابل درک و هضم نیست، چراکه آنها نیز از اطلاعات و آمار ما به خوبی آگاه هستند.

افزایش ۱۷ درصدی صادرات واحدهای تولیدی و صنعتی

وی از رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی کشور خبر داد و با اشاره به این که چنین رشدی طی سال‌های اخیر مهم و بسیار قابل توجه است، این پرسش را مطرح کرد چرا با وجود چنین شرایطی هنوز وضعت مردم خراب است؟

وزیر صمت انباشت آثار تورمی طی سال‌ها و دهه‌های گذشته و نیز کاهش تولید را از دلایل ملموس نبودن بهتر شدن شرایط تولید در کشور خواند و اظهار داشت: ایران طی دهه ها ۱۳۷۰، ۸۰، ۹۰ و دو سال اخیر تورم‌های بسیار بالایی را تجربه کرده است که آثار این تورم ها شاید برای مدت‌های مدیدی در زندگی مردم دیده شود و دولت سیزدهم میراث دار کوله بار سنگین تورم‌های دهه‌های اخیر بوده است به خصوص این که پنج سال اخیر جزو سال‌های بسیار سنگین تورمی در ایران بود.

فاطمی امین زمان کنونی را دوران گذار نامید و یادآور شد: اگر وضعیت تولید و روند حرکتی را سرعت ببخشیم بدون تردید سال آینده نقطه عطفی در اقتصاد کشور رقم خواهد خورد که این مطلب را دشمنان نطام به خوبی درک و فهم کرده‌اند و بر همین اساس تحرکاتی را موجب شده و آنها را زیاد کرده‌اند و به واقع دشمنان هوشمندانه ذهن ما را مدیریت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این میان لازم است همه متوجه باشند که هر گونه توقف در مسیر تولید و صنعت و معدن برای کل کشور ضرر خواهد داشت و باید همه دست در دست هم مسیر کنونی را با تمام توان و قدرت ادامه دهیم تا تورم امروز را که ناشی از فشارهای هزینه ای است، به تدریج کاهش دهیم.

فاطمی امین از شرایط رو به بهبود کسری بودجه کشور خبر داد و گفت: به دلیل افزایش درآمدهای مالیاتی که البته ناشی از فشار بر تولید نبوده است و نیز کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی این معضل در حال رفع شدن است و نباید زیاد نگران آن بود.

به گفته وی پارسال مجموع درآمدهای مالیاتی کشور از مسیر صادرات غیرنفتی معادل ۴۸ میلیارد دلار بود در حالی که درآمدهای نفتی یک چهارم این رقم بود.

  • منبع خبر : ایرنا