رشد ۵۷ درصدی تأمین ارز در سال ۱۴۰۰، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: تأمین ارز در سال ۱۴۰۰ با افزایش ۵۷ درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۹ به بیش از ۵۷ میلیارد دلار رسید.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی با تاکید بر این که وضعیت بازار ارز کشور مطلوب، روان و متعادل است گفت: تأمین ارز انجام شده در سال ۱۳۹۹ مجموعا ۳۶٫۵ میلیارد دلار بوده است اما این رقم در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۵۷ میلیارد دلار افزایش یافت.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور تاکید کرد: مجموع عرضه ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما در طول سال ۱۴۰۰ نیز ۲۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که از رشد ۶۶ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ برخوردار است.
دکتر صالح آبادی ضمن تشریح تحولات بازار ارز کشور در سال گذشته افزود: میزان خرید و فروش اسکناس دلار در بازار متشکل معاملات ارزی با افزایش ۱۷۶ درصدی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ به رقم  یک میلیارد و ۶۹۴ میلیون دلار رسید. نرخ اسکناس دلار در این بازار در ابتدای دوره ۲۴٫۷۵۴ تومان و در پایان دوره ۲۴٫۸۱۴ تومان بود.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، خرید و فروش اسکناس یورو نیز در بازار متشکل معاملات ارزی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ با افزایش ۱۸۶ درصدی به رقم ۲۹۹ میلیون یورو رسید. این میزان در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۸ و ۸۰ میلیون یورو بوده است.
دکتر صالح آبادی با بیان این که میانگین نرخ دلاری معاملات در سامانه نیما در ابتدای دوره سال ۱۳۹۹ با رقم  ۱۳٫۸۱۸ تومان آغاز شده و این رقم در پایان دوره این سال به رقم ۲۳٫۰۲۳ تومان رسیده است،‌ افزود: این در حالی است که میانگین نرخ دلاری معاملات در سامانه نیما در ابتدای سال ۱۴۰۰ با رقم ۲۳٫۲۰۰ تومان شروع و با میانگین معاملات ۲۳٫۸۹۱ تومان به پایان رسیده است.

  • منبع خبر : بانک مرکزی