استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اجرای برنامه های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه در یک دهه گذشته، گفت: با عنایت رئیس جمهوری روند احیای دریاچه در دولت سیزدهم شتاب بیشتری گرفته است.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ محمدصادق معتمدیان در گفتگو با رادیو گفتگو ضمن تشریح برنامه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تدوین شده برای نجات دریاچه ارومیه، وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست را سه دستگاه پرتکلیف در روند احیای این دریاچه عنوان کرد و گفت: در بخش سخت‌افزاری انتقال آب به سمت دریاچه ارومیه و نیز استفاده از ظرفیت ایجاد سد و تصفیه خانه‌های فاضلاب برای هدایت پساب به سمت دریاچه کارهای خوبی شکل گرفته که در مراحل نهایی قرار دارد.

وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور به آذربایجان غربی و بازدیدهای میدانی از دریاچه و پروژه‌های در دست اجرا خوشبختانه اعتبارات خوبی مصوب شد و با توجه به سرعتی که در پروژه‌ها ایجاد شده در ماه‌های آتی شاهد افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های سخت‌افزاری خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه و نیز رصد و پایش ورودی و کنترل دبی آب به دریاچه از طریق ایجاد ایستگاه‌های اندازه‌گیری بویژه در بحث رصد وضعیت آب‌های زیزمینی و آبخوان‌ها را از جمله وظایف وزارت نیرو برشمرد و گفت: خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی حاصل شده و امیدواریم به زودی با توجه به نگاه ویژه دولت شاهد بهره‌برداری کامل از این ظرفیت‌ها باشیم.

معتمدیان تکمیل شبکه‌های فرعی آبرسانی برای مدیریت منابع آبی و مصارف کشاورزی را نیز از وظایف جهاد کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه دانست و افزود: بخشی از تکالیف نیز از جمله رهاسازی آب به سمت دریاچه از استانی بوده است.

وی ادامه داد: در سال زراعی جدید بیش از یک میلیارد مترمکعب آب بسمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و بخش عمده تکالیف استانی ادا شده است.

استاندار آذربایجان غربی شرایط اقلیمی و آب و هوایی را از جمله دلایلی عنوان کرد که باعث شده تا بخشی از تکالیف استانی در احیای درایچه ارومیه اجرایی نگردد.

معتمدیان گفت: در سال زراعی اخیر به نسبت بلندمدت ۱۵ درصد کاهش نزولات آسمانی داشتیم که معادل ۵۳ میلیمتر بارندگی است.

وی افزایش دما و توجه به اولویت‌های آب شرب و بهداشتی مردم و نیز تامین معشیت از طریق تامین بخشی از نیاز آبی کشاورزی را از دیگر دلایل به اتمام نرسیدن تکالیف استانی برشمرد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به رویکرد جدی دولت در اتمام سریع پروژه‌های سخت‌افزاری، بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و اقناع‌سازی را از دیگر برنامه‌های روند احیای دریاچه ارومیه دانست و گفت: به طور قطع از ظرفیت سمن‌ها و نهادهای مردمی برای تدوام پروسه تثبیت وضعیت پایدار دریاچه ارومیه استفاده خواهد شد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور