رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از رونمایی ۶ طرح و برنامه ایمنی و مدیریت بحران در تهران روز شنبه ۲۱ آبان خبر داد.

گویای خبر – به گزارش خبرگزاری مهر، علی نصیری افزود: بهره‌برداری از دو پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران واقع در مناطق ۱۸ و ۲۰ که کار احداث، بازسازی و تجهیز آنها به تازگی پایان یافته از جمله این طرح‌ها است. به این ترتیب تعداد پایگاه‌های مدیریت بحران تهران در سطح محلات به ۱۰۵ پایگاه خواهد رسید. این پایگاه‌ها کانونی برای اجرای برنامه‌های متنوع مدیریت بحران در مراحل پیشگیری، آمادگی و مقابله محسوب می‌شوند.

وی اظهار داشت: همچنین از پنج دستگاه لرزه‌نگار درون چاهی که با هدف پایش مستمر حرکات گسل‌های پایتخت و شناخت گسل‌های پنهان در پنج پایگاه مدیریت بحران در عمق ۵۰ متری اجرا شده بهره‌برداری خواهد شد و به این ترتیب امواج ناشی از حرکات گسل‌ها ثبت و به صورت برخط در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قابل دریافت است.

نصیری افزود: رونمایی از طرح ارزیابی ایمنی ساختمان‌های مهم و بلند مرتبه نیز یکی دیگر از برنامه‌های شنبه امید و افتخار است. بر اساس این طرح که در قالب تفاهم‌نامه امضا شده میان ۹ سازمان و نهاد دولتی دارای مسئولیت با شهرداری تهران اجرا می‌شود تیم‌های مشترک ارزیابی و سنجش ایمنی ساختمان‌ها در ۲۲ منطقه تهران تشکیل شده و به بررسی میزان ایمنی ساختمان‌های مهم و بلند مرتبه تهران می‌پردازند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: در حوزه ارائه خدمات رسانی به شیوه تشکیل قرارگاه نیز «برنامه ایمنی کالبدی شهر تهران» در قالب ۹ کمیته تخصصی مرکب از سازمان‌های مسئول معرفی می‌شوند. این کمیته‌ها تا کنون ۱۵۸ برنامه اقدام را برای ارتقای ایمنی کالبدی شهر اعم از ابنیه، بافت فرسوده و شریان‌های حیاتی تهیه کرده‌اند.

به گفته وی، رونمایی از برنامه پاسخ اضطراری طوفان، طرح جامع پدافند غیر عامل شهر تهران و دو کتاب جدید با عنوان‌های درس آموخته‌های سه دهه حوادث و بهداشت و ایمنی مواد غذایی در شرایط اضطراری از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

نصیری افزود: طرح ایجاد گروه‌های داوطلب مردمی مساجد (دوام مساجد) که در ادامه طرح داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام) تهیه شده است نیز از روز شنبه با فراخوان جذب داوطلبان در مساجد آغاز می‌شود، دیگر طرح پیش بینی شده برای رونمایی در این مراسم است. بر اساس این طرح گروه‌های ۷ تا ۱۵ نفره داوطلبان در مساجد تشکیل می‌شود که با فراگیری آموزش‌های امداد و نجات، یاور امدادگران رسمی در حوادث خواهند بود.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر