وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با جمعی از طنزپردازان کشور گفت: برای انتقال مشکلات جامعه، زبان طنز، زبانی گویا و رسا محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد با زبان طنز می‌توان مسائل کشور را به‌ خوبی بیان کرد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست صمیمانه با طنزپردازان رسانه‌ای و آیین یادبود زنده‌یاد «کیومرث صابری فومنی» موسس نشریه طنز «گل آقا» که عصر جمعه (۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) از سوی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در مجتمع باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و جمعی از فعالان طنز رسانه‌ای کشور برگزار شد، گفت: مرحوم صابری فومنی، مسائل مربوط به جامعه را با زبان گویای طنز مطرح می‌کرد.

اسماعیلی با اشاره به این که زنده یاد صابری فومنی صادقانه برای مردم می نوشت، ضمن قدردانی از حضور طنزپردازان رسانه‌ای در این مراسم، تاکید کرد: برای انتقال مشکلات جامعه، زبان طنز، زبانی گویا و رسا محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد با زبان طنز می‌توان مسائل کشور را به‌خوبی بیان کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین رابطه افزود: زبان طنز علاوه بر ایجاد شادی در جامعه با استفاده از جادوی کلمات، در جان و روح مخاطبان می‌نشیند. 

وی با اشاره به پیشنهاد مطرح شده درخصوص راه‌اندازی جشنواره طنز رسانه‌ای، ضمن استقبال از برگزاری چنین رویدادی، اظهار امیدواری کرد تا برگزاری این جشنواره بتواند برای رشد و  گسترش هرچه بیشتر طنز در حوزه رسانه ونشر، موثر واقع شود.

اسماعیلی افزود: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این آمادگی را داریم که در معرفی بیشتر عزیزانی که در مسیر اعتلای هنر در کشور تلاش کرده اند، اقدامات لازم را انجام دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با همکاری همه دستگاه‌های مسوول در حوزه فرهنگ و هنر بتوانیم باردیگر موضوع طنز را از انزوایی که امروزه در آن گرفتار شده است، خارج کنیم.

در این مراسم همچنین، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، رضا رفیع طنزپرداز و شماری از دیگر طنزپردازان کشور حضور داشتند و دقایقی در وصف مرحوم صابری فومنی به ایراد سخن پرداختند.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی طی سخنانی گفت: خوشحالم که با برگزاری یادواره کیومرث صابری فومنی، یاد وخاطره این طنزپرداز نامی کشور زنده نگه داشته شد. باید تلاش کنیم زوایای شخصیتی گل آقا بیش از پیش به جامعه معرفی شود.

وی اظهار کرد: سابقه همکاری زیادی با زنده یاد صابری فومنی داشتم به طوری که در ستون «قلم رنجه»، یادداشت‌ها و مطالب متعددی درقالب طنز به رشته تحریر در می‌آوردم.

حداد عادل با تبیین زوایای شخصیتی گل آقا گفت: صابری فومنی یار دیرین شهید رجایی و طرفدار همیشگی انقلاب و نظام اسلامی بود. هنر برجسته او در سال‏ های دفاع مقدس همواره در خدمت کشور قرار داشت و او تا آخرین روز عمر خود هرگز قلم و قریحه سرشار خود را جز در راه ایمان و باور خود به‌کار نگرفت.

او افزود: شوخ طبعی، توجه به جوانان و همچنین تعهد به موازین اخلاقی از جمله مهم ترین ویژگی‌های شخصیتی و کاری کیومرث صابری بود.

حجت‌الاسلام دعایی نیز در سخنانی ضمن تبیین زوایای شخصیتی کیومرث صابری فومنی، گفت: کیومرث صابری سال‌ها در دولت خدمت کرد. مشاور شهید رجایی و مقام معظم رهبری بود و مقام معظم رهبری در پی درگذشت کیومرث صابری درخصوص جایگاه وی پیامی را صادر کردند.

دعایی به بیان خاطراتی از همکاری کیومرث صابری با روزنامه اطلاعات پرداخت و گفت: مرحوم صابری فومنی، توانایی بسیاری در پرداختن به مسائل طنز داشت. سابقه همکاری با مجله «توفیق» را داشت و نمونه کارش هم در نشریه بعثه حج عرضه شده بود. بعثه مقام معظم رهبری در ایام حج، نشریه‌ای را به‌طور روزانه منتشر می‌کرد که‌‌‌ همان جا تهیه و بین حجاج توزیع می‌شد که اخبار و رهنمودهایی در اختیار حجاج قرار می‌داد.

وی افزود: صابری‌ در آن نشریه ستونی داشت به عنوان «جعفر آقا»؛ و در آن ستون مطالبی می‌نوشت که خیلی جالب بود، طوری که حجاج وقتی نشریه را ورق می‌زدند اولین مطلبی که می‌خواستند بخوانند، همین مطلب آقای صابری بود. وقتی که ما از استعدادی که ایشان داشت و استقبالی که از مطالبشان می‌شد مطلع شدیم، پیشنهاد دادیم ایشان در اطلاعات هم این کار را با‌‌‌ همان سبک و سیاق حساب شده، دقیق و رعایت همه موازین دنبال کند که ایشان پذیرفت و البته شرطی هم گذاشت، شرطش این بود که ما هیچ‌گاه مانع انتشار مطلبش نشویم. گفتم من قول می‌دهم مطلب شما را همیشه بعد از چاپ بخوانم و همین طور هم بود. من چند تا مطلب را همیشه بعد از چاپ می‌خواندم، یکی‌ مطلب آقای جلال رفیع بود که سخن روز و سرمقاله را می‌نوشت، یکی هم مطلب ایشان بود.

رضا رفیع مجری و نویسنده طنزپرداز نیز در ادامه این مراسم  به برخی از فعالیت‌های خود در این عرصه اشاره کرد و افزود: در سه سال آخر انتشارمجله «گل آقا» به عنوان سردبیر در این مجله مشغول به فعالیت بوده‌ام.

وی با اشاره به این که طنز گل آقا به دور از هرگونه توهین و تهمت و در کمال ادب در قالب ادبیات بود، گفت: مرحوم صابری همیشه بر روی این موضوع تأکید داشت و از همه اعضای تحریریه این مجله، چنین طنزی را می‌خواستند.

رفیع با بیان این که رعایت نجابت و ادب در طنز گل آقا مشهود و قابل درک بود، خاطرنشان کرد: یکی از سفارشات کیومرث صابری، رندی در طنز نویسی بود که یکی از ویژگی‌های مهم طنز صابری بود.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی