سامانه «سادا نوین» با حضورحسن بابایی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی، ذبیح‌الله خداییان رییس بازرسی کل کشور رونمایی و رسما کار خود را آغاز کرد.

گویای خبر – به گزارش اداره‌کل روابط و امور بین‌الملل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه اموال و دارایی‌های ملی (سادا نوین) که در وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد، با تاکید بر صیانت از اموال دولتی گفت: نسل اول، یک فرایند ساده و فاقد خیلی از شاخص‌ها بود که با راه‌اندازی این سامانه در نسل دوم بخشی از اطلاعات مکانی و توصیفی تعریف و لایه‌بند شد.

وی اظهار کرد: با توجه به نیازها و ضروت‌های موجود، ما نیازمند تعریف نسل سوم کاداستر هستیم. نسل سوم در بانک کاداستر دولتی مبتنی بر توصیف زمانی است. در این سامانه لایه‌هایی مشاهده می‌شود اما در کاداستر نسل سوم لازم است تا حفاظت از اراضی ملی، منابع و جنگل‌ها مدنظر قرار گیرد و برای  آن سامانه تعریف شود.

بابایی افزود: باید آخرین وضعیت جنگل‌های شمال مشخص شده و هر ماه این وضعیت را با هم مقایسه کنیم. نکته دیگر استنادپذیری و پایش داده‌ها به صورت برخط است. که ما پیشنهاد کرده‌ایم مخزن اسناد الکترونیک تعریف شود.

وی یادآور شد: از اول تیر ۵۰۰ هزار سند الکترونیک صادر شده و اسناد دولتی را در اسرع وقت به اسناد الکترونیک تبدیل می‌شود تا تبادل داده‌ها بهتر شود. در بحث اراضی و املاک هیچ گونه محدودیتی نداریم و این آمادگی وجود دارد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک با بیان این که در برخی از پهنه‌ها نیازمند اقدام جدی هستیم گفت: در خصوص املاک آموزش و پرورش با وجود جلساتی که برگزار و تاکید شد آمادگی داریم به صورت آنلاین عملیات مستندسازی را انجام دهیم.

وی افزود: متاسفانه شاهد آن هستیم که املاک این وزارت‌خانه مستندسازی نشده است. تبادل سرویس با سامانه املاک و اسناد نیز باید صورت گیرد. می‌توانیم از سکوی کاتب برای تبادل اطلاعات و ایجاد وب سرویس استفاده کنیم.

گفتنی است، در پایان این مراسم با اهدا لوح یادبود از همکاری و مشارکت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ویژه  صفدر کشاورز معاون امور املاک و کاداستر، ستار هاشمی معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی، محمدعلی فلاح تفتی مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قدردانی شد.

  • منبع خبر :  سازمان ثبت اسناد و املاک کشور