دویست و چهل و هفتمین شمارۀ ماهنامه فیلمنامه‌نویسی «فیلم‌‌نگار» ویژه شهریور ۱۴۰۲ در ۱۰۸ صفحه منتشر شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در بخش سینمای ایرانِ این شماره سیناپس سریال «رهایم کن» و فیلم «عروسی مردم» و چند نقد بر «رهایم کن» و فیلم «دست انداز» را می‌خوانیم. در ادامه کتاب «الگوهای فیلمنامه‌نویسی» مطالعه تطبیقی ساختار روایی در نظریه‌های فیلمنامه‌نویسی مدرن تألیف مرتضی شاپوری معرفی شده است.

در پرونده ویژه این شماره به ژانر کمدی پرداخته شده است. گفت‌وگوی جمعی پیرامون مقوله فیلمنامه‌نویسی برای ژانر کمدی، راهنمای نوشتن فیلمنامه کمدی، پنج درس فیلمنامه‌نویسی از نابغه‌های کمدی تلویزیونی، پانزده  فیلمنامه کمدی برتر قرن بیست ویکم، چگونه فیلمنامه کمدی با دیالوگ‌های خنده‌دار بنویسیم؟ و … از جمله مطالب این پرونده هستند.

در بخش سینمای جهان، معرفی و نقد فیلم‌های استروید سیتی، تتریس، تو به احساساتم صدمه زدی را به همراه گفت وگوهایی با خالقان این آثار می‌خوانیم. در صفحات «تجربه‌های پراکنده» به لزوم توجه به ضد قهرمان، اهمیت دادن به ۲۰صفحه اول فیلمنامه و فیلم‌های آسان فهم هالیوودی پرداخته شده و در صفحات «سینما/ادبیات» مطالعه تطبیقی رمان و فیلمنامه «کلکسیونر» را می‌خوانیم.

فیلمنامه کامل این شماره به «آخرین امپراتور» اختصاص دارد که توسط مارک پپلو و برناردو برتولوچی نوشته شده و احمد فاضلی شوشی آن را به فارسی برگردانده است. یادداشت مترجم، سکانس طلایی و نقدی بر این فیلمنامه، پایان بخشِ مطالب این شماره می‌باشد.

«فیلم‌نگار» به صاحب امتیازی بنیاد سینمایی فارابی منتشر می‌شود. نصرت‌الله تابش مدیرمسوول و سردبیر و میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم ‌نگار هستند. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره‌های قبلی مجله به سایت www.filmnegar.ir مراجعه کنند.

  • منبع خبر : روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی