رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: طی دوره اخیر، چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی با اتکا بر فناوری‌های نوین مالیاتی کشف شده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی، دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که پیشرفت‌ها و تحولات اساسی و بنیادین خوبی در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و هوشمندسازی فرآیندهای مالیاتی صورت گرفته، گفت: با ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی طی ماه‌های گذشته بالغ بر دو میلیون و ۲۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شده و چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی نیز کشف شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به این که بیشترین فرار مالیاتی در حوزه رمزارزها، طلا و ارز رخ می‌دهد، اظهار داشت: براساس رویکرد کلان دولت مردمی و در راستای افزایش تکیه دولت بر درآمدهای پایدار مالیاتی به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مؤدیان مالیاتی جدید بدون افزایش فشار بر مودیان منضبط اقتصادی هستیم.

دکتر منظور اظهار داشت: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، فعالیت اقتصادی اشخاص بیش از پیش شفاف خواهد شد و امکان فرار مالیاتی به کمترین میزان کاهش خواهد یافت.

وی همچنین از افزایش ۵۲ درصدی مؤدیان مالیانی در سال جاری خبر داد و  گفت: امسال حدود چهار میلیون و ۴۵۰ هزار اظهارنامه و فرم تبصره (۱۰۰) دریافت کردیم که نسبت به سال گذشته حدود ۵۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که امسال در حوزه اشخاص حقوقی نیز شاهد افزایش اظهارنامه و میزان مالیات ابرازی بودیم، گفت: در مجموع امسال بالغ بر ۳۳۰ هزار اظهارنامه توسط اشخاص حقوقی به سازمان ارسال شد و همچنین میزان مالیات ابرازی شرکت‌ها هم نسبت به سال گذشته ۷۲ درصد افزایش پیدا کرد و از ۵۷ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافت.

دکتر منظور، ضمن اشاره به شناسایی ۳ شرکت فولادی با فرار مالیاتی گسترده گفت: این شرکت‌ها در مجموع طی سال‌های ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۷، تعداد ۵۹۸ رکورد از مجموع معاملات اقتصادی خود را به مبلغ ۵۷ هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال به طرفیت ۲۳۶ شرکت کاغذی در سامانه معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی کشور درج کرده بودند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: طبیعی است که باندهای فساد اقتصادی که با روزآمد شدن فناوری‌های مالیاتی منافع خود را در خطر می‌بینند، تلاش خود را برای تخریب و جلوگیری از تحولات نظام مالیاتی افزایش دهند. اما برنامه‌ریزی‌ها و کوشش‌های مالیاتی به گونه‌ای است که حقوق عامه و تکالیف قانونی سازمان در چارچوب سیاست‌‎های دولت مردمی به صورت کامل تحقق یابد.

  • منبع خبر : سازمان امور مالیاتی کشور