به گفته مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبق مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی صدور مجوز کتاب‌های گویا و الکترونیک به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی محول شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری کتاب ایران، محمد‌حسین ظریفیان، مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تا پیش از این، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اداره‌کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز فقط نسخه مکتوب کتاب را ارزیابی می‌کرد اما این فرآیند با مصوبه جدید شورا تغییر کرده است.

وی درباره چرایی تغییر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به این که طی سال‌های اخیر، شاهد تولید گونه‌های دیگر کتاب با توجه به گسترش فناوری‌های ارتباطی و الکترونیکی هستیم، لازم بود در این زمینه ضابطه و قانونی مصوب تا مشخص شود، کتاب‌های گویا یا صوتی و الکترونیکی طبق چه ضابطه‌ای باید ارزیابی شوند و مجوز بگیرند.

ظریفیان با بیان این که یک ماده‌ واحده جدید به مصوبه جلسه ۶۶۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۹ افزوده شده است، گفت: براساس این ماده‌ واحده جدید از این پس کتاب‌های صوتی یا گویا همچنین کتاب الکترونیک براساس ضوابط مصوبه اصلاحی ۶۶۰ ارزیابی و مسئولیت آن به عهده اداره‌کل توسعه کتاب و کتابخوانی خواهند بود.

مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که پیش از این افرادی که درخواست انتشار کتاب گویا داشتند باید از معاونت هنری مجوز دریافت می‌کردند، عنوان کرد: دفتر موسیقی برای صدور مجوز از اداره کتاب استعلام می‌کرد و اگر به لحاظ محتوا، مشکلی وجود نداشت، جنبه‌های دیگر بررسی می‌شدند.

ظریفیان ادامه داد: به‌زودی مقدمات اجرای مصوبه فراهم می‌شود تا پیش از پایان سال عملیاتی شود.

  • منبع خبر :  خبرگزاری کتاب ایران