وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ با اجرای طرح دارویار، قیمت داروها واقعی شد و قاچاق کاهش یافت و تا به امروز ۱.۳ میلیارد دلار صرف کرده‌ایم که نشان از صرفه‌جویی ۲.۴ میلیارد دلاری برای کشور دارد.

 

 گویای خبر– به گزارش وبدا، بهرام عین‌اللهی روز سه‌شنبه در دیدار روسای بیمارستان‌های بخش خصوصی افزود: ۱۸ درصد کل بیمارستان‌های کشور خصوصی و ۸۲ درصد دولتی است؛ این آمار نشان‌دهنده سهم بخش خصوصی در حوزه سلامت است و آن چه از ابتدای دولت سیزدهم بر آن اصرار ورزیده‌ایم، حذف هر گونه رانت در صدور مجوزها و رعایت کامل قانون در این امر است.

وزیر بهداشت ادامه داد: با مصوباتی که در کمیسیون ماده ۲۰ به تصویب رسید، غیرپزشکان هم می توانند بیمارستان خصوصی تاسیس کنند. در این مصوبات همچنین مشارکت بخش دولتی و خصوصی و حمایت بخش دولتی از خصوصی پیش‌بینی شده است.

ضرورت منطقی بودن تعرفه‌ها
عین‌اللهی در پاسخ به درخواست متولیان بخش خصوصی برای اصلاح تعرفه‌ها اظهار داشت: ریاست شورای عالی بیمه سلامت با وزیر بهداشت است اما برای مصوبات رای‌گیری می‌شود و نماینده بخش خصوصی نیز می‌تواند در این جلسات حاضر شود.

وی افزود: خروجی تعرفه‌ها شورای عالی بیمه است ولی در عین حال تعرفه‌ها باید به تصویب سازمان برنامه و بودجه و دولت برسد و ما سعی کردیم تعرفه سال ۱۴۰۲ منطقی باشد.

وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت موظف است هزینه‌های درمانی مردم را تحت پشتیبانی بیمه‌ها کم کند تا روند خودپرداختی مردم که بیشتر ناشی از عدم حمایت بیمه‌هاست، اصلاح شود.

عین‌اللهی با بیان اینکه امروز حدود هزار بیمارستان و ۱۵۰ هزار تخت و ۶۰۰ هزار پرسنل داریم و بودجه ما نیز ۳۰۰ همت است، اضافه کرد: افزایش بهره‌وری در هر دو بخش دولتی و خصوصی نظام سلامت از راهبردها و سیاست‌های وزارت بهداشت است و این موضوع نیاز به تقویت دارد زیرا ارتقای این بخش موجب تقویت سلامت مردم و کاهش هزینه آن‌ها می شود.

وی یادآور شد: در بیمه ها یک جزء فنی و یک جزء حرفه ای داریم و باید ترتیبی اتخاذ شود تا هزینه تهیه و نگهداری تجهیزات پزشکی که برای بخش خصوصی نیز سنگین است، در جزء فنی دیده شود. معاونت درمان وزارت بهداشت در حال بازنگری کتاب تعرفه‌هاست.

وزیر بهداشت افزود: تلاش کردیم درباره دارو و مواد اولیه، تعرفه گمرک را از ۹ درصد به صفر برسانیم.

عین‌اللهی گفت: در طرح دارویار با نسخه‌های الکترونیک، اختلاف بین ارز ترجیحی و نیمایی را دولت از طریق بیمه‌ها به بیمار می‌پردازد تا زمینه‌های قاچاق دارو و اتلاف و خروج منابع از کشور از بین برود.

وی ادامه داد: با اجرای دارویار، قیمت داروها واقعی شد و قاچاق کاهش یافت و تا به امروز ۱.۳ میلیارد دلار صرف کرده‌ایم که نشان از صرفه‌جویی ۲.۴ میلیارد دلاری برای کشور دارد. اکنون اختلاف ارز نیمایی و ترجیحی را بیمه‌ها و داروخانه‌ها تحت عنوان یارانه سلامت به مردم می‌پردازند.

عین اللهی همچنین از افزایش ۱.۶ درصدی خدمات درمانی و جراحی‌‎ها پس از مهار ویروس کرونا در کشور خبر داد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت