مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که ظرفیت تولید گاز ایران از بزرگ‌‌ترین میدان مشترک گازی جهان در زمستان به بالای ۷۳۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، گفت: در مجموع با بهره‌برداری از چند حلقه چاه فاز ۱۱، تعدادی از چاه‌های سکوی ۱۳A و خط لوله جدید فاز ۱۶ افزایش روزانه ۳۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز در زمستان از پارس جنوبی برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا)، میدان مشترک پارس جنوبی که ۵۰ درصد ذخایر گازی ایران را در خود جای داده، سهمی ۷۰ درصدی را در تولید گاز کشور برعهده دارد. از همین رو استمرار تولید از این میدان، در تأمین امنیت انرژی ایران در بخش‌های مختلف از جمله بخش خانگی، تجاری، نیروگاهی و صنعتی بسیار مهم است.

اگرچه بیش از ۲۳ سال از آغاز توسعه این میدان مشترک می‌گذرد، همچنان طرح‌های مختلفی با هدف نگهداشت و افزایش تولید از پارس جنوبی در خلیج فارس در جریان است. افزون بر آن، با توجه به برداشت گاز از سوی ایران و قطر در سال‌های گذشته، به‌تدریج فشار گاز در مخزن پارس جنوبی در حال کاهش است و برای آنکه همچنان بتوان بیشترین تولید را با هدف تأمین انرژی مورد نیاز کشور انجام داد، باید طرح‌های فشارافزایی اجرا شود.

این در شرایطی است که به گفته جواد اوجی، وزیر نفت، ایران در زمستان با ناترازی بیش از ۲۵۰ میلیون مترمکعبی گاز روبه‌روست و حفظ ظرفیت تولید کنونی اهمیت بسزایی دارد.

با این حال برای جبران این ناترازی، افزون بر اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در همه بخش‌ها با هدف کاهش شدت مصرف، افزایش تولید گاز نیز باید در دستور کار باشد.

با توجه به این مهم، افزون بر توسعه پارس جنوبی، بهره‌برداری از سایر میدان‌های گازی نیز مورد توجه بوده و آن گونه که محمدحسین متجلی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرده، توسعه میدان‌های گازی مانند کیش، پارس شمالی، بلال و فرزاد B نیز به موازات مطالعات فشارافزایی در بزرگ‌ترین میدان مشترک گازی جهان در حال انجام است.

به گفته متجلی، با اجرای طرح‌های مختلف در پارس جنوبی مانند تولید زودهنگام از فاز ۱۱ پارس جنوبی، اجرا و بهره‌برداری از خط لوله جدید فاز ۱۶ و برنامه‌ریزی برای تولید گاز از سکوی آلفای فاز ۱۳، ظرفیت تولید گاز در زمستان از این میدان مشترک تا ۳۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت، همچنین تولید زودهنگام گاز از میدان کیش نیز از سال آینده آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به این که مطالعات فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی توسط پیمانکار ایرانی و با همکاری شریکان خارجی در حال انجام است تأکید کرده که این مطالعات برای صرفه‌جویی در زمان در هر دو بخش خشکی و دریا انجام می‌شود.

  • منبع خبر :  شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا)