سخنگوی صنعت برق گفت: مشترکان پر مصرف اگر مصرف خود را کاهش ندهند و به پر مصرفی در برق ادامه دهند، به طور قطع با قبض‌های سنگین روبرو خواهند شد.

 گویای خبر – به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مصطفی رجبی مشهدی مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق در گفتگو با شبکه افق در خصوص برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق پایدار در تابستان امسال گفت: بعد از دوره اوج بار سال ۱۴۰۰، برنامه مفصلی از سوی وزارت نیرو تدوین شد که امروز شاهد نتیجه آن هستیم چرا که محدودیت‌های برق‌رسانی در سال گذشته را تجربه نمی‌کنیم. بر اساس این برنامه توسعه نیروگاهی ۶ هزار مگاواتی چه با راه‌اندازی نیروگاه جدید و چه استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های موجود برای ارتقاء توان استفاده کردیم و همچنین از اقدامات خوب دیگر امسال تعمیرات نیروگاه‌های کشور بود که تا قبل از پایان اردیبهشت ماه تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و دوره‌ای نیروگاه‌ها پایان یافت تا با ظرفیت و آمادگی بیشتری در خدمت مردم عزیز باشیم.

وی افزود: از طرفی اقداماتی هم روی آمادگی شبکه برق صورت گرفت و در نهایت در زمینه مصرف نیز در بخش‌های صنعت، کشاورزی و سایر بخش‌هایی که امکان مدیریت مصرف وجود داشت برنامه‌های خوبی انجام شد مثلا در بخش خانگی همان برنامه تشویق و جریمه مشترکان کم مصرف و پرمصرف و همچنین تغییر ساعت کاری ادارت بسیار تاثیر گذار بودند.

رجبی مشهدی گفت: این هفته با گرمای سراسری در کشور شاهد افزایش مصرف برق هستیم به طوری که روز گذشته مصرف برق به بیش از ۶۶ هزار و ۲۰۰ مگاوات رسید. در پی این افزایش مصرف، پیامک اخطار برای مشترکان خیلی پرمصرف که دو برابر الگوی تعیین شده مصرف برق دارند ارسال شد.

سخنگوی صنعت برق افزود: اطلاع‌رسانی‌ها به منظور کاهش و مدیریت مصرف برق در این هفته و هفته آتی انجام خواهد شد. در این روزهای گرم نیازمند همکاری مردم عزیز هستیم تا به ویژه در ساعات اوج مصرف (۱۲ تا ۱۸) حداقل از وسایل برقی پر مصرف به طور همزمان استفاده نکنند و دمای کولرهای گازی را روی ۲۵ درجه و بالاتر تنظیم کنند که با انجام این دو کار ساده کمک بزرگی به صنعت برق خواهند کرد.

رجبی مشهدی در تشریح تاثیرگذاری طرح تشویق مشترکان کم مصرف و جریمه پرمصرف‌ها بر پایداری شبکه برق کشور اظهار داشت: تاثیر اجرای این طرح در خرداد ماه غافلگیرکننده بود. به طوری که بررسی‌ ها نشان می‌دهد که تقریبا حدود یک چهارم مشترکان خانگی از پاداش مدیریت مصرف برخوردار شدند و تعداد مشترکان ‌کم مصرف نیز کاهش یافت.

وی ادامه داد: مشترکان پر مصرف بدانند اگر مصرف خود را کاهش ندهند و به پر مصرفی در برق ادامه دهند، به طور قطع با قبض‌های سنگین روبرو خواهند شد و حتی ممکن است در دوره های بعد مجبور به محدود کردن برق‌رسانی به این دسته از مشترکان شویم.

رجبی مشهدی ابراز امیدواری کرد که اگر هموطنان که مشترکان عمده ما هستند به همکاری خوبی که امسال با صنعت برق داشتند ادامه دهند، به طور قطع می‌توانیم تابستان را با حداقل محدودیت و یا بدون محدودیت به خصوص در مناطق گرمسیر که بی برقی برای آنها سخت‌تر است، پشت سر بگذاریم.

سخنگوی صنعت برق در خصوص زمان رفع محدودیت‌های برق رسانی به بخش صنعت و کشاورزی گفت: امسال گشایش‌هایی را در بخش صنعت به خصوص صنعت فولاد، سیمان و سایر بخش‌ها انجام دادیم که هم به برنامه تولید آنها خللی وارد نشود و هم امکان تامین برق همه مشترکان را داشته باشیم.

ایشان افزود: امسال در مقایسه با سال گذشته که شهرک های صنعتی دو روز در هفته محدودیت و در باقی روزهای هفته نیز محدودیت بدون برنامه قبلی داشتند وضعیت بسیار متفاوت است. امسال فقط یک روز یا حدود ۱۲ ساعت در هفته محدودیت برق رسانی دارند. در بخش صنایع بزرگ نیز طبق برنامه به گونه‌ای عمل کرده ایم که به تولید آنها خللی وارد نشود و در بخش تنظیم بازار مشکلی پیش نیاید، که تا این لحظه پیش نیامده و امیدواریم در روزهای آتی نیز با اجرای این برنامه پیش نیاید.

رجبی مشهدی بیان داشت: رفع محدودیت برق‌رسانی به بخش صنعت و کشاورزی کماکان با همکاری خوب مردم می‌تواند در ماه‌های مرداد و شهریور کاهش یابد لذا از مردم می خواهیم کاهش و مدیریت مصرف در ساعات اوج مصرف شب و روز را فراموش نکنند تا تابستان را با برق پایدار برای همه مشترکان کشور پشت سر بگذاریم.

 

  • منبع خبر : شرکت مدیریت شبکه برق ایران