صبح امروز در اولین روز از هفته جهاد کشاورزی مانور بازرسی و نظارت بر محصولات و بازار به ‌صورت سراسری در کشور آغاز شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محسن کاظمینی قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در این مانور ضمن تبریک آغاز هفته جهاد کشاورزی، گفت: بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دادگستری و وزارت جهاد کشاورزی مانور سراسری نظارت و بازرسی بر محصولات و بازار را از امروز آغاز می‌کنند.

به گفته وی، نظارت و بازرسی‌ها از مراکز تولیدی تا کف بازار خواهد بود.

کاظمینی با بیان این که کمیت، کیفیت و قیمت ۳ محور اصلی در این بازرسی‌ها خواهد بود، یادآور شد: براساس قیمت‌های مشخص‌ شده در سامانه ۱۲۴ نظارت بر اقلام و کالاها انجام خواهد شد.

وی با بیان این که گزارش بازدیدها بر ۳ محور عنوان ‌شده برای تجزیه‌ و تحلیل به ستاد وزارت جهاد کشاورزی ارسال شد، گفت: بر همین اساس نظارت‌ها باید با کارشناسی‌های عمیق انجام شود و همچنین پیوستگی و نظارت‌ها را نیز دنبال خواهیم کرد.

به گفته قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، در نظارت‌ها به دنبال بررسی زنجیرها هستیم.

وی افزود: اولویتی بر نظارت در محصولات کشاورزی که قیمت آن‌ها در یک ماه اخیر کاهشی و دارای ثبات بوده وجود ندارد و باید به سراغ محصولاتی رفت که قیمت آن‌ها بالاتر از قیمت تعیین‌ شده است تا بر این اساس بتوانیم به تنظیم بازار برسیم.

کاظمینی با بیان این که حبوبات، لبنیات، روغن و نانوایی‌ها از کالاها و مراکزی هستند که باید مورد نظارت بیشتر قرار گیرند، یادآور شد: در لبنیات مشخصاً شیر، ماست و پنیر که قیمت آن‌ها در سامانه ۱۲۴ مشخص‌ شده باید نظارت و کنترل بیشتری انجام شود.

وی افزود: در بحث روغن نیز قیمت سبد روغن خوراکی مصرف‌کننده مشخص‌ شده و نیازمند نظارت و کنترل است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در مورد نظارت و بازرسی از نانوایی‌ها نیز، گفت: در بحث آرد و نان باید رصد و پایش انجام شود و کیفیت نان مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به فروش نان به‌ صورت کیلویی، تصریح کرد: نان باید به‌صورت کیلویی عرضه شود و این مهم باید رواج پیدا کند تا اثر آن در کیفیت نان مشخص شود.

کاظمینی با اشاره به حضور بسیج در این مانور، تصریح کرد: بسیج در این مانور کمک‌حال بازرسی و نظارت بر بازار است؛ همچنین برخی از نیروهای بازنشسته همکار در وزارت جهاد کشاورزی که در گذشته در بازرسی و نظارت‌ها حضور داشتند در این مانور سراسری حضور دارند.

وی با اشاره به این که بسیج باید ظرفیت‌های خود در سراسر کشور را پای‌ کار بیاورد و از آن استفاده کند، افزود: در مجموع از این مانوار سراسری گزارش‌هایی توسط مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی و مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارت جهاد کشاورزی ارسال‌ خواهد شد که در نهایت توسط وزیر در ستاد تنظیم بازار عنوان می‌شود.

کاظمینی با بیان این که همکاری بازرسی و وزارت صمت با وزارت جهاد کشاورزی بسیار مهم است و باید در این زمینه در استان‌ها گشت‌های مشترک ایجاد شود، یادآور شد: در گذشته مانورهای بازرسی و نظارت تنها با حضور وزارت جهاد کشاورزی به‌صورت جداگانه انجام می‌شده است.

وی در پایان گفت: امروز شاهد آن هستیم که همه ظرفیت‌های سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، دادگستری و وزارت جهاد کشاورزی پای‌کار آمده است تا نظارت و بازرسی‌ها در سراسر کشور به نحو مطلوب انجام شود.

حضور بیش از ۴ هزار بازرس در مانور سراسری نظارت و بازرسی بر کالاهای اساسی

مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی نیز در این جلسه گفت: حسب دستور مقام عالی وزارت و مصوبه ستاد تنظیم بازار بیش از ۲ هزار بازرسی با چهار هزار بازرس در سراسر کشور در این مانور حضور دارند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی