مجموعه شش‌جلدی «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» نوشته طاهره شاه محمدی و محمد مهدی سید ناصری توسط انتشارات ذکر منتشر شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری مهر، مجموعه شش‌جلدی «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» نوشته طاهره شاه‌محمدی و محمدمهدی سید ناصری توسط کتاب‌های قاصدک واحد کودک و نوجوان انتشارات ذکر با تصویرگری داخلی راهی بازار کتاب شد.

در این‌ مجموعه مهارت‌هایی که هر شهروند برای داشتن زندگی بهتر در بافت اجتماعی لازم است را ساده و سرگرم‌کننده به کودکان ارائه می‌شود.

ثمین و امین؛ خواهر و برادری هستند که با دنبال کردن سوالات شأن و همراهی پدر و مادر، نکاتی که در تربیت اجتماعی هر کودک لازم است و از اولین اجتماع یعنی خانواده آغاز شده و به مرور به مهارت‌های آپارتمان‌نشینی، مدرسه رفتن، شهرنشینی و حضور در فضای مجازی می‌رسد را به کودکان ارائه می‌کند. همچنین در جلد ششم با معرفی حقوق یک کودک در اجتماع او را با این مقوله‌ی مهم آشنا می‌کند.

امید است این مجموعه بتواند در بالا بردن کیفیت زندگی فردی و اجتماعی کودکان گام مفید و مؤثری بردارد. بنابراین انتشارات ذکر با اهمیت دادن به این مسئله مهم، این شش عنوان را منتشر کرده است. هر چند در این راستا پژوهش‌های علمی با تکیه بر اصل آموزش کودکان و آشنایی همه اقشار جامعه با حقوق شهروندی لازم و ضروری است.

به طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ شهری تعریف نمود. حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است. همچنین این حقوق غیر قابل انتقال و تجزیه‌ناپذیر است، به این صورت که عناصر آن لازم و ملزوم یکدیگرند. هر جامعه‌ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان با آنها آشنا شوند. دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می‌تواند در بهبود روند زندگی کودکان مؤثر باشد.

تربیت اجتماعی کودکان یکی از مهم‌ترین وظایف خانواده و نهادهای آموزشی است. همچنین پرورش ابعاد اجتماعی کودکان باعث عملکرد بهتر ذهنی، عاطفی و روانی آنها می‌شود. وقتی فرهنگ‌سازی به صورت یک فرآیند از سنین کودکی آغاز شود، می‌توان منتظر اثربخشی عمیق آن در آینده بود.

مجموعه شش جلدی داستانی و آموزشی «حقوق و فرهنگ شهروندی» برای کودکان، با شمارگان ۱۰۰۰ جلد منتشر شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر