وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران از راه‌اندازی مرکز تولید کاغذ شیراز در ماه‌های آتی و کتابخانه‌ای به وسعت غرب آسیا خبر داد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه برگزاری مراسم سوگواری یاران که به میزبانی نهاد کتابخانه‌های کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر به دستاوردهای دولت و توجه شهید آیت‌الله رییسی به حوزه مطالعه و کتابخانه‌سازی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: از آخرین مصوباتی که رییس جمهور شهید در این حوزه داشتند، سند ملی خواندن بود. رییس‌جمهور شهیدمان دو دستور چهار بندی در هفته کتاب شامل تکمیل پروژه‌های کتاب، زنگ مطالعه در مدارس، بحث مردمی‌سازی کتابخانه‌های عمومی و معیشت کتاب‌دارها دادند که در این مسیر نیز قدم‌های خوبی برداشته شد.

اسماعیلی به افتتاح کتابخانه‌ رشت و کتابخانه‌ای در استان مرکزی به وسعت غرب آسیا اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌هایی که در آستانه افتتاح داریم یکی در رشت است که آماده شده و جزء بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ما به شمار می‌رود. دیگری به کتابخانه آستان مرکزی برمی‌گردد که ۸۰ درصد آن پیشرفت داشته و کتابخانه‌ای است که می‌توان آن را بزرگ‌ترین کتابخانه حتی در غرب آسیا دانست. همچنین بین ۲۰ تا ۳۰ کتابخانه با اندک اعتبارات  می‌توانیم در این مدت آماده بهره‌برداری کنیم.

وزیر فرهنگ درباره اقدامات خودکفایی کاغذ و تلاش‌های رییس‌جمهور شهید در این زمینه تأکید کرد: ما وقتی کار را شروع کردیم تولید کاغذ تحریر زیر ۵ هزار تن بود و الان به ۸۰ هزار تن رسیده است. با افتتاح مرکز تولید کاغذ در شیراز این آمار به ۱۳۰ هزار تن می‌رسد. خوشبختانه کاغذهای تحریرمان امروز همه ایرانی است و این اتفاق بزرگی به‌شمار می‌رود.

وی افزود: مرکز تولید در شیراز با تأمین برق به زودی افتتاح خواهد شد و تلاش می‌کنیم در یک زمان نزدیک افتتاح شود.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی