نخستین نشست دیپلماسی آب، با حضور وزرای نیرو و امورخارجه به منظور مشخص کردن رویکرد و انجام فعالیت‌های لازم دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه آب‌های مرزی و مشترک برگزار شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو،  علی‌اکبر محرابیان در این جلسه با تشریح شرایط آب‌های مرزی کشور، این حوزه را یکی از اولویت‌های وزارت نیرو برشمرد و فعال شدن دیپلماسی آب را مورد تاکید قرار داد.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به رشد و پیشرفت کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه آب و دیپلماسی، اظهار کرد: نخستین صدور خدمات فنی و مهندسی کشور در حوزه آب و پروژه‌های آبی بوده که این موضوع افتخار بزرگی است.

وی اضافه کرد: در رویکرد بین المللی نیز می‌توان ایران در بین چند کشور نخست سدساز دنیا است.

وزیر نیرو با بیان این که در موضوع دیپلماسی نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد افتخارات بسیاری بودیم، گفت: در دولت سیزدهم هم در این موضوع شاهد رشد هستیم به طوری که یکی از اولویت‌های جدی ارتباط گسترده با کشورهای همسایه است.

حسین امیرعبدالهیان نیز در این جلسه با بیان این که از ابتدای آغاز دولت سیزدهم، یکی از دغدغه‌های جدی وزیر نیرو موضوع آب‌های مرزی بوده، گفت: قطعا کمیته آب وزارت خارجه برای هماهنگی و همکاری‌های لازم همراه وزارت نیرو در موضوعات آبی خواهد بود.

وزیر امور خارجه همچنین در ادامه با اشاره به مذاکرات انجام شده با ترکیه برای موضوعات آب‌های مرزی مشترک، از تشکیل کمیته مشترک ایران و ترکیه برای مدیریت آب منطقه‌ای خبر داد.

این گزارش می‌افزاید، هدف از تشکیل کمیته امور بین‌المللی آب صیانت از آب‌های مرزی، حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران، فعال کردن دیپلماسی آب و پی گیری حقابه‌های ایران است.

بر اساس این گزارش، از ابتدای دولت سیزدهم، وزارت نیرو اقدامات اساسی خود را در خصوص حقابه‌های ایران، دیپلماسی آب و موضوعات مربوط به کشورهای مرزی همسایه شروع کرده و طبق وعده داده شده دولت توانسته با چند راهکار عملی، این حوزه را فعال کند.

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو