نشست بررسی سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) در حوزه گردشگری با حضور معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری میراث‌آریا، در این نشست که صبح امروز یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ در محل سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری این وزارتخانه و علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم درباره نقش این سامانه در حوزه گردشگری به تفاهم رسیدند.

معاون گردشگری کشور در این نشست گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این وزارتخانه دنبال می‌کنیم تقویت ارتباط با وزارت علوم است و خوشبختانه امروز شاهد راه‌اندازی سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) هستیم.

شالبافیان افزود: این وزارتخانه ماموریت‌ها و اهداف بسیار مهمی دارد که استفاده از موضوعات مرتبط با حوزه دانش‌بنیان می‌تواند نتایج قابل قبولی داشته باشد.

معاون گردشگری کشور با بیان این که ارتباط پویایی بین گردشگری و نوآوری وجود دارد، اضافه کرد: حیات گردشگری وابسته به نوآوری و خلاقیت است از همین رو نیازمند تقویت همکاری‌ها با معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم هستیم. در حال حاضر با حجم انبوهی از ایده‌ها و نظرات در حوزه گردشگری روبه‌رو هستیم که محلی برای ثبت این ایده‌ها وجود نداشت و خوشبختانه نظام ایده‌ها و نیازها می‌تواند به ثبت این ایده‌ها کمک‌ کند.

آمادگی وزارت علوم برای همکاری با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در این نشست گفت: این آمادگی را داریم که مرکز نوآوری و رشد را با همکاری پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری ایجاد کنیم. این در حالی است که ۵۰ پارک علم و فناوری داریم که چهار پارک آن مربوط به وزارتخانه‌ها است و با تعامل بیشتر می‌توانیم برای پارک علم و فناوری نیز در آینده نزدیک در این وزارتخانه اقدام کنیم.

او با اشاره به اهمیت ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: به نظر می‌رسد تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در این وزارتخانه اندک است و این آمادگی را داریم تا با همکاری هم ارتباط بین این وزارتخانه و شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش یابد که به طور حتم استفاده از دانش شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق ماموریت‌ها و اهداف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

او اضافه کرد: نظام ایده‌ها و نیازها (نان) با هدف تقویت بیشتر با جوامع علمی و دانشگاهی تشکیل شده است و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به‌عنوان نهاد علمی در خدمت بخش‌های مختلف جامعه از جمله وزارتخانه‌ها است.

خیرالدین در ادامه با اشاره به وجود پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری خاطرنشان کرد: با ظرفیت‌هایی که در این مرکز وجود دارد پژوهشگاه می‌تواند به قطب علمی و نوآوری تبدیل شود.

مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست با معرفی و تشریح فعالیت‌های این پژوهشگاه و بخش‌های مختلف آن و پژوهشکده‌های گوناگون بر آمادگی همکاری پژوهشگاه با نظام اید‌ها و نیازها تاکید کرد.

او همچنین از معاون فناوری و نوآوری و مدیران کل این معاونت دعوت کرد تا با حضور در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری ضمن آشنایی بیشتر با ظرفیت‌ها و فعالیت‌های پژوهشگاه از نزدیک فرصت‌های همکاری دوجانبه را بررسی کنند.

سامانه نظام ایده‌ها و نیازها با نام اختصاری «نان» یکی از ابزارهای قدرتمند برای ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی، دولتی و پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد خواهد بود.

از اهداف اصلی این طرح علاوه بر کاربردی کردن تحقیقات مراکز علمی، برانگیختن احساس مشارکت تمام آحاد کشور و ایجاد طوفان فکری ملی در ساختن ایرانی آباد و توسعه‌یافته است.

  • منبع خبر : میراث آریا