شهر نووی ساد ” Novisad ” مرکز استان  ویودینا در شمال صربستان به عنوان یکی از سه پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۲ انتخاب شد. به همین سبب بیش از ۱۵۰۰ برنامه فرهنگی در طی این سال در این شهر پیش‌بینی شده است.

به گزارش گویای خبر به نقل از ارتباط امروز، ایده اصلی با هدف به جا گذاشتن میراث های نووی ساد است که زندگی فرهنگی شهر را بهبود می بخشد. برنامه های جدید، فرآیندهای نو، افراد درگیر (شهروندان، نهادهای فرهنگی، انجمن ها، سازمان ها، هنرمندها و…) این شهر امیدوار است که ساکنان خود و جامعه فرهنگی منطقه را از طریق “پل ها” با اتحادیه اروپا پیوند دهد و پیوندهای آنها را با سایر مناطق بالکان غربی نیز تقویت کند.

پایتخت فرهنگی جدید اروپا مجتمع های صنعتی قدیمی خود را به گالری ها، استودیوهای هنری و صحنه های تئاتر تبدیل خواهد کرد. نمانیا میلنکوویچ، مدیر عامل برنامه “نووی ساد ۲۰۲۲” در این‌باره توضیح می دهد: “این طیف سرمایه گذاری فرهنگی در ۵۰ سال گذشته یا پیش‌تر در نووی ساد رخ نداده است.”

از جمله نخستین برنامه ها، برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب نووی ساد از ۳ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۲ (۱۲ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۰) می باشد. این نمایشگاه کتاب‌هایی از حوزه های ادبیات، نشر، آموزش و رسانه را گرد هم می آورد. همچنین جلسات مستقیم بین ناشرها، نویسندگان، منتقدهای ادبی و مخاطب‌ها شکل می‌گیرد. این امر به بالا گرفتن گفت و گو درباره موضوع‌های جاری در ادبیات دامن می‌زند.

هدف این نمایشگاه ترویج  ادبیات عامه پسند، تخصصی، علمی، کتاب های راهنما، کتاب های درسی و نشریات برای یادگیری زبان های خارجی و ادبیات کودک و نوجوان است. امسال در نمایشگاه نووی ساد جایزه «لازا کوستیچ»، که تقدیر از نشر و جایزه بهترین کتاب کودک و شامل دیپلم و جایزه نقدی است اهدا می شود.

گفتنی است نووی ساد اولین شهر خارج از اتحادیه اروپا است که به عنوان پایتخت فرهنگی این قاره انتخاب شد.

 

  • منبع خبر : ارتباط امروز