همایش بین‌المللی «میراث فرهنگی ایران در قفقاز» ۹ تا ۱۰ فروردین‌ ماه ۱۴۰۲ از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با همکاری انستیتوی خاورشناسی دانشگاه روسی ـ ارمنی (اسلاونی) و انستیتوی نسخ خطی مسروپ ماشتوتس (ماتناداران) برگزار می‌شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، این همایش گستره وسیعی از مطالعات تاریخی، ادبی و فرهنگی و ابعاد گوناگون میراث فرهنگی ایران در کشورهای قفقاز را دربرمی‌گیرد.

محور مقالات همایش عبارتند از: روابط تاریخی، فرهنگی و ادبی ایران و قفقاز، آثار تاریخی و هنری و یادمان‌های ایرانی (مساجد، دژها و آثار بازمانده از معماری ایرانی) در قفقاز، کتیبه‌ها، الواح و یادگارنوشته‌های فارسی در قفقاز، نژادهای ایرانی در منطقۀ قفقاز (آس‌ها، تات‌ها، تالش‌ها)، مطالعۀ تطبیقی زبان‌های ایرانی و زبان‌های رایج در سرزمین قفقاز (ارمنی، گرجی، گویش‌های ترکی و …)، گنجۀ باستانی در مقام مرکز فرهنگ و ادبیات ایرانی در قفقاز جنوبی، زبان فارسی در قفقاز جنوبی، نظامی گنجوی و خاقانی شروانی و روزگار آنان، روشنفکری ایرانی در تفلیس قدیم، حبیش تفلیسی و آثار او،  مطالعات تطبیقی در حوزه‌های اسطوره‌شناسی، ادبیات و فرهنگ عامه،  نقش ترجمه در استحکام و تقویت روابط فرهنگی ایران و قفقاز، نقش چهره‌های سیاسی قفقاز در شکل‌گیری گرایش‌های ایدئولوژیک و توسعۀ سیاسی ایران در نیمۀ دوم سدۀ نوزدهم و دهه‌های آغازین قرن بیستم میلادی، منابع پژوهشی «نهضت جنگل» در ایران (به زبا‌ن‌های روسی، ارمنی و گرجی)،  پژوهش‌های آرشیوی: معرفی و بررسی داده‌های آرشیوی در حوزۀ موضوعات مرتبط با ایران، کشورهای قفقاز جنوبی و روسیه،  رسالت فرهنگی ارمنیان در قفقاز و ایران.

همچنین چکیدۀ مقالات باید با قلم Times New Roman و اندازۀ ۱۲ تنظیم و ارسال شود و از ۴۰۰ کلمه تجاوز نکند. علاوه بر فایل‌های ورد و پی‌دی‌اف، ارسال مختصری از سوابق علمی نویسندۀ مقاله نیز الزامی است.

برای ارائۀ مقالات ۲۰ دقیقه زمان درنظر گرفته شده‌است و در پایان هر سخرانی ۵ دقیقه نیز به پرسش و پاسخ اختصاص داده خواهد شد.

مقالات ارسالی باید به یکی از زبان‌های انگلیسی، روسی، فارسی و یا ارمنی ارائه شوند.

مقالات منتخب ارائه‌ شده این همایش در قالب مجموعه مقالات به چاپ خواهند رسید.

علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقالات خود را حداکثر تا ۲۵ دی‌ماه جاری به نشانی الکترونیکی iranokafkaz@gmail.com ارسال نمایند.

  • منبع خبر :  انجمن آثار و مفاخر فرهنگی