وزیر فرهنگ با تاکید بر این که هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب، اتاق فکر و شورای راهبردی برای حوزه نشر و کتاب محسوب می‌شود، گفت این هیأت باید  جهت‌دهی‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و حوزه نشر کتاب را روشن کند؛ بنابراین نقش تقلیل‌یافته‌ نظارتی و نمادین ندارد.

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در نخستین جلسه هیأت نظارت بر نشر کتاب در دوره جدید، با تاکید بر این که حوزه نشر و کتاب یکی از وجوه اصلی و نشان‌دهنده تمایلات فرهنگی دولت‌ها محسوب می‌شود، افزود: دولت انقلابی که برآمده از مردم و با هدف اصلاح و ارتقای وضعیت اقتصادی و تغییر ریل و تحول در حوزه فرهنگ روی کار آمده، نگاه ویژه به تحول در حوزه کتاب و نشر دارد.
وی با تاکید بر این که باید در حوزه فرهنگ شاهد تغییر ریل، جهت‌گیری و اتفاقات جدید باشیم، ادامه داد: امیدواریم با حضور اعضای جدید این هیأت که همگی از بزرگان و اساتید شناخته شده و با تجربه در حوزه‌های مدیریتی نشر و فرهنگ هستند، شاهد رفع و کاهش مسائل و مشکلات حوزه فعالیت‌ نویسندگان و ناشران باشیم.
اسماعیلی به کارکردهای هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب اشاره کرد و افزود: این هیات اتاق فکر و شورای راهبردی برای حوزه نشر و کتاب محسوب می‌شود و باید جهت‌دهی‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و حوزه نشر کتاب را روشن کند؛ بنابراین نقش تقلیل‌یافته‌ نظارتی و نمادین ندارد.
وزیر فرهنگ، آزاد ‌اندیشی و اعتقاد به مبانی آزادی قلم را از ویژگی‌های اعضای هیأت نظارت بر نشر دانست و گفت: این اعضا باید در عین این که معتقد به این مبانی هستند، نسبت به ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی غیرت داشته باشند و اجازه ندهند اتفاقاتی رقم بخورد که مغایر با اهداف و آرمان‌های اصیل و اصلی انقلاب اسلامی باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که این هیأت نقش هدایتی و راهبری را ایفا می کند، عنوان کرد: امروز در بخش کودک و نوجوان به خاطر عدم پذیرش حق مالکیت فکری و ادبی شاهد انبوهی از ترجمه‌هایی هستیم که فکر و روح فرزندان مان را متوجه خود کرده است.
وی بر سیاست وزارت فرهنگ برای تغییر وضعیت موجود در حوزه کودک و نوجوان تاکید کرد و اظهار داشت: باید سیاست منجر به تغییر وضعیت موجود، تغییر حالت ترجمه به تالیف باشد؛ یعنی از وضعیت فعلی ترجمه‌ای به‌سمت تالیف مبتنی بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی حرکت کنیم و چنین ظرفیتی وجود دارد چرا که یکی از افتخارات ما همواره ظرفیت‌های فکری و فرهنگی جامعه بوده است.
وی در ادامه با بیان این که هیأت نظارت تمامی حوزه نشر را در دستور کار قرار دهد، گفت: توقع داریم در هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب، نظارت کلی وضعیت نشر و تغییر جهت‌گیری‌ها مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین نباید امور را تزئینی و نمایشی انجام داد چرا که مسائل حوزه فرهنگ به‌ قدری پیچیده و در عین‌حال مهم است که نیازمند بیشترین دقت‌نظر است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی