همایش گرامیداشت هفته جهانی محیط زیست در هرمزگان به میزبانی پالایشگاه دوست‌دار محیط زیست ستاره خلیج فارس برگزار شد.

 گویای خبر – به گزارش روابط عمومی شرکت نفت ستاره خلیج‌ فارس، مراسم گرامیداشت هفته جهانی محیط زیست به میزبانی شرکت نفت ستاره خلیج فارس و با حضور مدیرکل سازمان محیط زیست هرمزگان، محیط‌بانان و خبرنگاران در سالن همایش‌های مهر این شرکت برگزار شد.

کاشت یک‌صدهزار درخت حرا در سواحل خلیج فارس

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، در این مراسم هدف از برگزاری این همایش را فرهنگ‌سازی و آشنایی مردم با مفاهیم زیست محیطی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات زیست محیطی این شرکت، گفت: افزایش ظرفیت یکصد هزار بشکه‌ای در تصفیه انواع فرآورده‌های نفتی یکی از اقدامات شاخص این پالایشگاه است. همچنین کاشت یک‌صدهزار درخت حرا در سواحل خلیج فارس با حضور وزیر کشور انجام شده و پایش‌های موردی برای استقرار این جنگل‌ها در حال انجام است.

اهمیت تولید انرژی‌های پاک

علیرضا جعفرپور، با بیان این که طرح «آمونیاک در گذر انرژی جهان» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و آینده انرژی جهان به سمت تأمین انرژی خورشیدی پیش می‌رود، اظهار کرد: امروزه در جهان سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در راستای افزایش تولید و بهره‌وری انرژی خورشیدی صورت می‌گیرد به گونه‌ای که در سال گذشته حجم سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی از حوزه نفت و گاز پیشی گرفته است. لازم به ذکر است که روزانه به طور متوسط یک میلیارد دلار در این حوزه هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که آینده جهان تا سال ۲۰۵۰ به سمتی می‌رود که حدود ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز دنیا از انرژی خورشیدی و بادی تامین می‌شود. این مساله نویدبخش آن است که در آینده انتشار آلاینده گاز کربنیک کاهش یافته و به دنبال آن پدیده افزایش دمای کره زمین نیز محدود شود.

استعداد بی‌نظیر ایران برای بهره از انرژی خورشیدی

مدیرعامل شرکت نفت ستار خلیج فارس تصریح کرد: با بهره‌برداری از انرژی خورشیدی که می‌توان گفت ارزان‌ترین نوع انرژی است، روند افزایش دمای کره زمین کاهش چشم‌گیری خواهد داشت. خوشبختانه شاهدیم که امروزه تولید انرژی به وسیله پنل‌های خورشیدی در جهان گسترش یافته و کشور ما نیز به دلیل داشتن پهنه لازم، شدت تابش خورشید و همچنین ساعات تابش، پتانسیل ویژه‌ای برای تولید انرژی خورشیدی دارد.  

جعفرپور با اشاره به این که سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی بسیار مقرون به صرفه است، بیان کرد: هنوز مصرف سوخت‌های فسیلی بسیار بالا بوده و سهم انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر در جهان و به تبع آن در کشورمان بسیار کم است اما در آینده با سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های بادی و خورشیدی، افق روشنی برای تأمین انرژی دنیا وجود دارد.  

وی با اشاره به این که متاسفانه در ۲۵ سال گذشته شاهد تداوم ۳۰ درصدی خشکسالی‌ها و افزایش مناطق خشک بوده‌ایم، تصریح کرد: امید داریم در راستای پیروی از اصل ۵۰ قانون اساسی ما و سایر صنایع بزرگ کشور به سهم خود به حفظ محیط زیست بپردازیم و در مسیر توسعه پایدار در راستای حفظ منابع آیندگان تلاش کنیم.

ضرورت توجه به محیط زیست

وی، با بیان این که نام‌گذاری یک هفته به نام محیط زیست نشان از اهمیت آن در سیاست‌های کشور و ضرورت فرهنگ‌سازی در بین آحاد جامعه دارد، افزود: این هفته یادآور اهمیت طبیعت برای رفع نیازهای انسانی، تأثیر طبیعت در بهبود حال فردی و ارتباط عمیق انسانی با طبیعت است. خوشبختانه امروزه بسیاری از مردم درک بهتری از اهمیت حفاظت از طبیعت و منابع تجدیدناپذیر دارند اما به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد و  انتشار و نهادینه‌سازی این آگاهی باید در دستور کار دولت‌ها و مردم آگاه قرار گیرد.  

جعفرپور در خصوص ضرورت تشویق افراد به انجام فعالیت در راستای محافظت از محیط زیست، گفت: متاسفانه هر روز بیش از گذشته شاهد آلوده شدن محیط زیست با مواد آلاینده و سموم هستیم. این آلودگی‌ها تأثیر بسیاری بر سلامت انسان‌ها و سایر موجودات زنده داشته و ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را بالا می‌برد؛ در نتیجه آگاهی‌رسانی در این حوزه می‌تواند منجر به تشویق افراد برای تلاش در راستای محافظت از محیط زیست شود.

دغدغه‌مندی ستاره خلیج فارس در حفظ محیط زیست

در ادامه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان نیز در این مراسم ضمن قدردانی از مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای انجام فعالیت‌های متعدد زیست محیطی و دغدغه‌مند بودن نسبت به حفاظت از محیط زیست، گفت: رسالت اصلی هر واحد صنعتی باید کاهش میزان آلودگی‌های موجود در صنعت خود باشد که این امر تلاش، برنامه‌ریزی و هزینه بیشتری را می‌طلبد.

ضرورت کاهش آلایندگی‌های صنعتی

حبیب مسیحی تازیانی اضافه کرد: هر چند کاهش آلایندگی‌ها نیازمند صرف هزینه بیشتر است اما سود بیشتری را برای مردم و حتی کارکنان این واحدهای صنعتی در پی دارد. امید داریم که روزی منطقه صنعتی غرب بندرعباس به مرکز سبز این شهرستان مهم تبدیل شود. در این راستا تمامی صنایعی این منطقه باید علاوه بر رصد آلایندگی‌های خود، در راستای کاهش سایر آلایندگی‌های صنعتی محیط اطراف خود کوشا باشند. برگزاری این مراسم و شرح فعالیت‌های صورت گرفته نشان‌دهنده آن است که پالایشگاه ستاره خلیج فارس در راستای ایفای نقش خود کوشاست.

گرامیداشت یاد شهدای محیط زیست

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدای محیط زیست و جان‌فشانی آنان در این مسیر، افزود: این عزیزان در راستای حفظ و حراست از محیط زیست، از خود گذشتگی کرده و جان خود را در راستای این حفاظت از محیط زیست این مرز و بوم در طبق اخلاص می‌گذارند.

اقدامات دولت سیزدهم در حوزه محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به عملکرد این سازمان در دولت سیزدهم، ادامه داد: در ۳۳ ماه گذشته، فعالیت‌های ارزشمندی صورت گرفته که از میان آن‌ها می‌توان به بهره‌برداری از تصفیه‌خانه سه شهرک از جمله شهرک خلیج فارس، ساخت ۷ پاسگاه محیط‌بانی، ساخت و احیای دو مرکز پایش در مرکز و غرب استان، برنامه‌ریزی در راستای ساخت یک مرکز پایش در شرق استان و همچنین کسب شاخص دوم در حوزه حیات، اشاره کرد.  

مسیحی تازیانی ادامه داد: افزایش تجهیزی در مراکز مختلف این سازمان، تجهیز بسیاری از پاسگاه‌ها و مراکز در راستای ارتقا مناطق تحت مدیریت، افتتاح و راه‌اندازی ۱۱خانه‌آموز خانه محیط زیست در استان، افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی در حوزه آموزش، راه‌اندازی مرکز نگهداری موفق گونه‌های حیات وحش در شهرستان بندرعباس، کلید خوردن و پیشرفت ۹۰ درصدی بزرگ‌ترین پروژه باز چرخانه اعصاب شهری در جنوب کشور از جمله فعالیت‌های ما در ۳۳ ماه گذشته بوده است.  

اهمیت حوزه علمی در محیط زیست

مسیحی تازیانی اضافه کرد: در تلاش هستیم که ارتباط نزدیک‌تری با دانشگاه‌ها در راستای تولید علم داشته باشیم؛ چراکه انجام کارهای علمی را از ضروریات حوزه محیط زیست می‌دانیم و امید داریم با در کنار هم قرار گرفتن علم و تجربه راهکارهای نوین و بهینه‌ای استخراج شود. از طرفی افزایش میزان پوشش سبز در منطقه غرب بندرعباس، نیازمند برگزاری جلسات متعدد با صنایع و تلاش و همت ما و واحدهای صنعتی در سطح کلان است.  

وی در پایان بیان کرد: ما به دنبال رسیدن به نگاهی مشترک با صنایع در راستای دانش بنیان شدن و نهادینه‌سازی اهمیت علم و آموزش هستیم. پایش و رصد مداوم بر فعالیت‌های علمی و آموزشی زیست محیطی توسط سازمان حفاظت محیط زیست و خود صنایع، منجر به کاهش ضررهای اقتصادی و همچنین گام نهادن در مسیر واقعی سبز شدن خواهد شد.  

در پایان این مراسم از خانواده‌های شهدا، کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و کارکنان شرکت نفت ستاره خلیج فارس که در حفاظت از محیط زیست نقش درخشانی داشته‌اند تقدیر و تشکر صورت گرفت.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت نفت ستاره خلیج‌ فارس