سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره وضعیت کاری مراکز اعلام کرد: با توجه به توازن، کاهش حجم مراجعات و تغییر ساعات اداری از ابتدای تیر ۱۴۰۱ پایان فعالیت مراکز، به ساعت ۱۶ تغییر یافته است.

 گویای خبر – به گزارش پایگاه خبری شهر، سید رضا مفیدی ضمن اشاره به مراجعه ۵۰۲ هزار خودرو در  سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به مراکز معاینه فنی شهر تهران، عنوان کرد: میزان مراجعات سه ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است. همچنین ۳۹۰ هزار خودرو از ۵۰۲ هزار دستگاه مربوط به مراجعات اول بوده است.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره جزئیات آمار مردودی خودروها در خرداد ۱۴۰۱، توضیح داد: طی یک ماه گذشته، نقص مربوط به آلایندگی ۵۰ هزار مورد، همراستایی ۲۹ هزار، کمک فنر ۱۳ هزار، تست ترمز ۳۷ هزار و وضعیت ظاهری ۵۳ هزار مورد شناسایی شده و در نهایت برای اخذ معاینه فنی توسط راکبان، رفع ایراد شده است. در مجموع حدود ۲۵ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند؛ ضمن این که تعدادی از خودروهای مردود دارای چند نقص بوده‌اند.

مفیدی با بیان این که از ابتدای امسال تا پایان خرداد حدود ۳۷۲ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده است، افزود: از این تعداد، حدود ۶۹ هزار گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. حدود ۱۹ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

وی با تأکید بر این که هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌های شهر تهران در هشت مرکز معاینه فنی بیهقی، سراج، الغدیر، شقایق، دماوند، چمران، نیایش و آبشناسان طی سال جاری رایگان است، گفت: خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند. طرح رایگان که از سال ۱۴۰۰ به اجرا در آمده با هدف کاهش آلودگی هوا، حمایت مالی از رانندگان عزیز تاکسی، ترویج فرهنگ استفاده از خودروهای سالم و حفظ سلامت شهروندان انجام شده است.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره وضعیت کاری مراکز، توضیح داد: در حال حاضر روزانه حدود ۴ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند و تمامی مراکز فاقد صف هستند. همچنین با توجه به توازن، کاهش حجم مراجعات و تغییر ساعات اداری از ابتدای تیر ۱۴۰۱ پایان فعالیت مراکز، به ساعت ۱۶ تغییر یافته است.

مفیدی در ادامه بیان کرد: مراکز آبشناسان، سراج، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام، چیتگر، ابوذر و تمامی واحدهای سیار از ساعت ۷ لغایت ۱۶ و مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، الغدیر و ایران خودرو از ساعت ۷ لغایت ۱۵ و مراکز شقایق و چمران از ساعت ۷ لغایت ۱۴ ارائه خدمات می‌کنند. ساعت کاری مراکز بر اساس میزان مراجعات و تقاضای شهروندان در هر مرکز برنامه‌ریزی شده است.

وی درباره خودروهای مشمول معاینه فنی در سال ۱۴۰۱، گفت: براساس قانون خودروهای شخصی از زمان تولید به مدت چهارسال از انجام معاینه فنی معاف هستند بنابراین از شهروندان تقاضا می‌شود برای توزیع مراجعات در طول سال و جلوگیری از ازدحام در مراکز معاینه فنی در ایام ابتدایی سال تنها خودروهایی که براساس ماه، چهارسال از تولید آن گذشته به مراکز مراجعه کنند؛ برای نمونه در تیر ۱۴۰۱ خودروهای تولید تیر ۱۳۹۷ و ماقبل مشمول معاینه فنی بوده و در آبان ۱۴۰۱ خودروهای تولید آبان ۱۳۹۷ و ماقبل مشمول معاینه فنی می‌شوند.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران، افزود: معاینه فنی برتر در ۹ مرکز منتخب بیهقی، سراج، آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، چمران و خاوران انجام شده و این مراکز منتخب به استناد ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران دارای گواهی صلاحیت صدور معاینه فنی برتر هستند. خودروها می‌توانند به صورت اختیاری در صورت احراز شرایط لازم نسبت به اخذ معاینه فنی معمولی و یا برتر اقدام کرده و با اخذ معاینه فنی برتر از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض تردد در طرح کاهش و ترافیک استفاده کنند. لازم به توضیح است تفاوت معاینه فی برتر و عادی تنها در فرآیند آزمون آلایندگی خودرو بوده و از لحاظ هزینه پرداختی یکسان است.

  • منبع خبر : پایگاه خبری شهر