وزیر فرهنگ گفت: پوشش بخش مهمی از هویت ایرانی اسلامی است،

به گزارش گویای خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در آیین پایانی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر که عصر جمعه، ۲۴ تیرماه در برج میلاد تهران برگزار شد، با اشاره به جایگاه اجتماعی، فرهنگی و هنری لباس و پوشش در فرهنگ ایران افزود: در حوزه مد و لباس به انواع و اقسام پوشش های اصیل و متنوع فرهنگی و هنری ایران‌زمین احترام می‌‌گذاریم.
وی با تاکید بر نمونه‌سازی تجاری از آثار فاخر عرضه شده جشنواره مد و لباس فجر، گفت: باید آثار فاخر استان‌ها و شهرستان‌ها در حوزه پوشاک، مد و لباس به عرضه عمومی و تولید انبوه برسد چرا که نباید فقط متمرکز بر پایتخت باشیم  بلکه ایران بزرگ با تنوع فرهنگی، هنری، قومیتی و زبانی بسیاری همراه است و همگی یک رنگین‎‌کمان زیبا را تشکیل داده‌اند و زیر چتر نظام مقدس جمهوری اسلامی گردهم آمده‌اند.
وزیر فرهنگ تاکید کرد: دولت مردمی به‌دنبال تحمیل نوع خاصی از لباس، مد و پوشش برای جامعه عفیف ایرانی نیست بلکه همه تفاوت‌های اصیل را به رسمیت می‌شناسیم چراکه فرهنگ و هنر ایران در این حوزه دارای تاریخ غنی و کهن است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که پوشش بخش مهمی از هویت ایرانی اسلامی است، ادامه داد: اگر در موزه‌ها آثار مهم تاریخی قبل از اسلام را مشاهده کنیم متوجه درخشش گوهر عفاف و پوشش در این آثار هستیم، بنابراین مفتخر به فرهنگی هستیم که پوشش جزیی از هویت تاریخی آن است.
اسماعیلی به تلاش ۲۰۰ ساله تمدن مغرب‌زمین برای هویت‌زدایی از فرهنگ اسلامی اشاره کرد و افزود: تمدن مغرب‌زمین در هجمه‌ فرهنگی خود علیه جهان اسلام به‌ دنبال هویت‌زدایی از افتخارات فرهنگی است و این هویت ‎زدایی با مقاومت فرهنگی در این منطقه و ایران عزیز روبرو خواهد شد.
رئیس شورای هنر به افتخارآفرینی زنان کشورمان در جریان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پرداخت و گفت: در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هشت ساله بسیاری از زنان قهرمان سرزمین‌مان در میدان‌های جنگ به شهادت رسیدند که گواه آن گلزارهای شهدای خوزستان و دیگر نقاط کشور است.
وی گفت: بانوان قهرمان ایرانی با حفظ پوشش و عفاف در سنگین‌ترین میادین اجتماعی و نظامی حضور پیدا می کنند و افتخار می‌آفرینند و همه ما به این امر افتخار می‌کنیم همچنین بعد از سال‌های جنگ تحمیلی نیز به برکت حاکمیت این تفکر، زنان عفیف ایرانی در همه حوزه‌ها حضوری درخشان داشتند و افتخار آفریدند و امروز نیز در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری، بانوان ایرانی با حفظ پوشش عفیفانه حضوری موثر ایفا می‌کنند.
وزیر فرهنگ خطاب به برگزیدگان جشنواره مد و لباس فجر تاکید کرد: در وزارت فرهنگ و دولت مردمی از تلاش‌های  فعالان این حوزه حمایت می کنیم تا بتوانیم با ایده‌های خلاقانه به تنوع در حوزه پوشش و عفاف اسلامی دست یابیم و در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم و ایده‌ها و کارهای خلاقانه این جشنواره فقط در حد معرفی در جشنواره باقی نخواهند ماند و باید در زندگی اجتماعی مردم سوق داده و به تولید انبوه برای عرضه در بازارها و فروشگاه‌ها برسد.
اسماعیلی تصریح کرد: تسهیلات کم بهره برای تولید انبوه آثار هنری جشنواره مد و لباس فجر فراهم شده است تا این آثار در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
تنوع فرهنگی، مزیت جشنواره مد و لباس فجر
وزیر فرهنگ با بیان این که در بازار، پوشاک مناسب با فرهنگ و هویت تاریخی کشورمان به صورت محدود عرضه می‌شود، تاکید کرد: باید این محدودیت جبران شود در حالی که بسیاری از خانواده‌ها نسبت به این مساله اظهار نگرانی می‌کنند و باید این مشکل را با رویکرد نظارتی دستگاه‌های فرهنگی رفع کرد.
وی توجه به تنوع فرهنگی کشور را مزیت جشنواره مد و لباس فجر دانست و افزود: نگاه ما در حوزه فرهنگ و هنر معطوف به همه جغرافیای ایران زمین است زیرا ایران دارای هنرمندانی است که در عرصه‌های مختلف کارهای فاخر و ارزشمندی عرضه می کنند اما کمتر دیده می‌شوند و نمونه‌های آن‌ها را در سفرهای استانی از نزدیک شاهد هستم.
وزیر فرهنگ ارتقای سطح کیفی و کمی حوزه فرهنگ نقاط مختلف کشور را از ماموریت‌های اصلی وزارت فرهنگ در دوره جدید برشمرد و تاکید کرد: نیازمند عدالت فرهنگی و تحقق آن در شهرهای مختلف هستیم که در بخش مد و لباس این شعار سرلوحه فعالیت‌ها قرار خواهد گرفت تا شعار عدالت فرهنگی و احترام به تنوع فرهنگی کشور محقق شود و در همین راستا باید در بازارهای عمومی تهران و شهرهای بزرگ، رد پای آثار تولیدی شهرستان‌ها و مراکز پیرامونی را مشاهده کنیم زیرا برای موفقیت در مقابله با تهاجم گسترده فرهنگی نیاز به همدلی و مشارکت همه گروه‌ها و اقشار مردمی ایرانی اسلامی هستیم.
رئیس شورای هنر به تشریح ویژگی‌ هنر ایرانی در حوزه مد و لباس پرداخت و افزود: همراهی «هنر و پوشش» ویژگی بارز فرهنگ و تمدن ایران عزیز است که از هزاره‌های پیشین از آن برخوردار بوده‌ایم و پس از اسلام به هویتی واحد و بزرگ در قالب یک تمدن باشکوه رسیده‌ایم.
اسماعیلی با بیان این که ایرانیان در طول تاریخ نوع پوشش را هنرمندانه انتخاب می‌کردند، گفت: در انواع پوشش‌های ایرانی بخش فرهنگی تمدن ایرانی اسلامی محفوظ بوده است درحالی که تمدن‌های مقابل نسبت به این موضوع نگاه فرهنگی و هنری ندارند و حتی عنوان برخی از این تمدن‌ها برهنگی است و از فرهنگ ایرانی اسلامی به دور است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی