معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: امکان پول‌شویی در مراکز نیکوکاری که تحت نظر کمیته امداد قرار دارند، وجود ندارد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آمار کمک‌های مردمی در کمیته امداد و ماجرای انتقال وجوهات به کشور‌های همسایه از موضوعات ویژه برنامه جشن رمضان شب گذشته بودند. ویژه برنامه جشن رمضان میزبان حبیب‌الله آسوده، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد بود. در این برنامه حبیب‌الله آسوده با ارائه آمار کمک‌های مالی اهمیت نقش هموطنان در کمک‌های مردمی را نشان داد. وی همچنین با ارائه توضیحات لازم ابهامات مردم در رابطه با انتقال وجوهات کمک‌های مردمی به کشور‌های همسایه را برطرف کرد و هرگونه شایعات در این رابطه را غیرواقعی خواند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان کمک‌های مردمی داشتیم. از این مقدار کمک، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان توسط حدود ۹ هزار مرکز نیکوکاری تحت نظر کمیته امداد به نیازمندان اهدا شد. همچنین حدود ۲ هزار و پانصد میلیارد تومان توسط یک میلیون و صد و پنجاه هزار حامی برای ایتام جمع‌آوری شد. تقریباً هزار و ششصد میلیارد از زکات مردم مناطق مختلف دریافت شد و در همان مناطق برای توسعه بخش‌های متفاوت خرج شد. در ادامه حدود پانصد میلیارد تومان از صندوق صدقات جمع‌آوری شد.

آسوده ادامه داد: سال گذشته بیش از ۷۲ هزار جهیزیه و حدود ۱۲۵ هزار وسایل گرمایشی به نیازمندان اهدا شد و همچنین کمک‌های تحصیلی در اختیار بیش از ۷۰۰ هزار دانش‌آموز و ۵۰ هزار دانشجو قرار گرفت. کمیته امداد همچنین ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانواده را تحت حمایت خود دارد.

وی در رابطه با انتقال وجوهات کمک‌های مردمی به کشور‌های همسایه گفت: به هیچ وجه امکان ندارد که حتی یک ریال از کمک‌های مردمی از شهری به شهر دیگر و یا منطقه‌ای دیگر انتقال پیدا کند. پرداخت‌های مردمی طبق نیت و محل اقامت پرداخت کننده خرج می‌شوند. برای مثال کمک‌های مردمی برای ایتام تنها برای کودکان یتیم همان منطقه خرج خواهند شد. کمیته امداد از کمک‌های مردمی در هیچ‌جای دیگر استفاده نمی‌کند و تنها آن‌ها را به مردم نیازمند انتقال می‌دهد.

او افزود: کمیته امداد بیش از ۹ هزار مرکز نیکوکاری را تحت نظر دارد و تمامی فعالیت آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. امکان پول‌شویی در مراکز نیکوکاری که تحت نظر کمیته امداد قرار دارند وجود ندارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما