سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران گفت: زمان صدور پروانه ساخت از ۳۶ ماه به پنج الی ۶ ماه تعدیل شد.

 گویای خبر – به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی هدایت در جلسه‌ای که با حضور مدیران دفاتر توسعه محله برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات ارزشمند این دفاتر در سطح محلات فرسوده، نکاتی را جهت تسریع در روند نوسازی و همچنین شرح خدمات جدید دفاتر توسعه محله متذکر شد.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه با اشاره به بند ۱۵ طرح تفصیلی، عنوان کرد: فرصتی که امسال برای نوسازی در بافت‌های فرسوده ایجاد شده، اعطای طبقه تراکم تشویقی است که در سال‌های گذشته میسر نبود و امید است با اجرایی شدن این بند از طرح تفصیلی، نوسازی در بافت‌های فرسوده تسریع شود.

هدایت با بیان این که موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده در کنار موضوعات آلودگی هوا و ترافیک از اولویت‌های مورد تأکید در شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت شهری است، به دشواری‌های آواربرداری در حادثه تلخ متروپل اشاره کرد و گفت: تهدید زلزله برای بافت‌های فرسوده، تهدیدی جدی است و تبعات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به تعهد دولت برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تصریح کرد: خوشبختانه امسال دولت با مدیریت شهری در حوزه ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده همراه است و هماهنگی خوبی میان مجموعه‌ها و ارگان‌هایی که در بحث نوسازی بافت‌های فرسوده تأثیرگذارند، از جمله مجلس و شورای اسلامی شهر تهران برقرار شده که این فرصت مغتنمی است و ما را در تحقق و پیشبرد اهداف و مأموریت‌های سازمان یاری خواهد کرد.

وی به موضوع تعدیل زمان صدور پروانه از ۳۶ ماه به پنج الی شش ماه اشاره کرد و گفت: با تأکید و پی‌گیری‌های شهردار تهران اکثر موانعی که در تسریع روند صدور پروانه نقش داشتند مرتفع شده است و زمان صدور پروانه کاهش یافته و امیدواریم این بازه زمانی در بافت‌های فرسوده به دو ماه برسد تا نوسازی بافت‌های فرسوده نیز در سطح مناطق و محلات تسریع شود.

هدایت با تأکید بر اینکه موضوع قرارگاه جهادی مسکن، یکی از برنامه‌ها و مأموریت‌های جدی سازمان نوسازی شهر تهران در این دوره مدیریتی است، اذعان کرد: ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی، تعهد شهرداری تهران است که متولی آن سازمان نوسازی است و مکان‌یابی پروژه‌های مذکور نیز در بافت‌های فرسوده و سایر نقاط شهر انجام شده است.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران خطاب به مدیران دفاتر توسعه محله متذکر شد: شرح خدمات و مأموریت‌های دفاتر در این دوره از مباحث اجتماعی و تئوری به سمت بحث اجرا خواهد رفت و ضروری است کلیه دفاتر از چابکی لازم برای همراهی سازمان نوسازی در تحقق مأموریت‌های قرارگاه جهادی مسکن برخوردار باشند.

جریان‌سازی رسانه‌ای و اجرای سیاست‌های تبلیغی و فرهنگی، تقویت اعتمادسازی، استقرار دفاتر در مناطق، سیاست‌های مربوط به بافت‌های تاریخی، پی‌گیری موضوعات مربوط به رفع موانع ثبتی و حقوقی در بافت‌های فرسوده و … از جمله دیگر مباحثی بود که از سوی سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران مطرح شد و مورد تأکید قرار گرفت.

هدایت در خاتمه سخنان خود در این جلسه ابراز امیدواری کرد که با تلاش و جدیت دفاتر توسعه محله و استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده در سال جاری در حوزه مسکن، بتوان شاهد اتفاقات خوب در تسریع روند نوسازی بافت‌های فرسوده، اجرای پروژه‌های مشارکتی و پروژه‌های خدمات پشتیبان سکونت، ارتقا زیرساخت‌ها و ارتقا کیفیت زندگی شهروندان در محلات فرسوده پایتخت بود.

در ابتدای این جلسه مدیران دفاتر توسعه محله پس از ارائه شرح مختصری از وضعیت نوسازی در محلات مربوطه به ارائه مشکلات، پیشنهادات و چالش‌های موجود در محلات پرداختند و سرپرست سازمان نوسازی نیز عنوان کرد: جلسات مربوط به پیگیری مسائل دفاتر به‌صورت مستمر هفتگی و ماهانه و در کنار آن بازدید از محلات، حضور میدانی در دفاتر و برگزاری جلسات ستادهای بازآفرینی در مقیاس منطقه‌ای با همراهی دستگاه‌های خدماتی و حاکمیتی مربوطه برگزار خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر