مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: سطح آب دریای خزر در سال آبی گذشته (۱۴۰۱-۱۴۰۰) با تشدید روند کاهشی، بیش از ۲۷ سانتی‏متر نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش‌یافته است.

گویای خبر – به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، از سازمان بنادر و دریانوردی، سیدمعصومه بنی‌هاشمی در خصوص آخرین وضعیت تراز آب در دریای خزر اعلام کرد: انتظار می‌رود روند کاهشی سطح آب دریای خزر تا اواخر فصل زمستان نیز ادامه یابد.

به گفته معصومی، باتوجه‌ به این‌که معمولاً کمترین سطح آب خزر در اواخر ماه آذر تا اواسط زمستان هرسال رخ می‌دهد، بر این‌ اساس، آثار تداوم کاهش سطح آب برای کاربری‌های متأثر از دریا، در ماه‌های پیشرو تا پایان سال تشدید خواهد شد.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت: بر این‌ اساس و با توجه به گزارش‌های اخیر منتشر شده از سوی مرکز و پیش‌بینی ادامه روند کاهشی سطح آب خزر و اهمیت مدیریت پیامدهای حاصل از آن، درحال حاضر اقدام‌هایی توسط همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط در دست تدوین و برنامه‌ریزی است تا آمادگی‌های لازم برای شرایط آتی خزر از نظر کاهش سطح آب و پیامدهای آن بر سواحل، کاربری‌های متنوع، اکوسیستم و محیط زیست و غیره تحت عنوان برنامه جامع مدیریت آثار کاهش سطح آب خزر فراهم شود.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی