حجت‌الاسلام رئیسی در جلسه هیات دولت گفت: کنترل و نظارت بر بازار و قیمت‌ها در نوروز و ماه رمضان و همچنین ارائه گزارش عملکرد اقتصادی دولت ضروری است.

به گزارش گویای خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پیش‌تر رئیس جمهور بر نظارت دقیق و به هنگام بر قیمت‌ها و کنترل بازار در ایام نوروز و ماه رمضان تاکید کرده  و گفته بود: لازم است روند نظارت بر قیمت کالاها به ویژه اقلام ضروری و معیشتی مردم تشدید شود تا شاهد افزایش قیمت نباشیم.

همچنین محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور ۹ اسفند پارسال با اشاره به تصمیمات ستاد تنظیم بازار برای کاهش قیمت گوشت، برنج، روغن‌ و پوشاک و لوازم‌ خانگی در آستانه نوروز و ماه رمضان، گفت: اجازه نمی‌دهیم‌ گرانفروشی و نوسان قیمت‌ها کام مردم را تلخ کند و با جدیت پای کنترل قیمت کالاهای مؤثر در سبد خانوار می‌ایستیم‌.

کاهش قیمت برنج هندی از ۲۵ هزارتومان به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی از ۲۴ هزار تومان به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان از دیگر تصمیماتی بود که ۹ اسفند در جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور معاون اول رئیس جمهور اتخاذ شد.

در نشست مذکور همچنین مقرر شد قیمت گوشت منجمد گوساله از ۱۱۷ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان کاهش یابد.

گفتنی است، وزارت صنعت، معدن، و تجارت اقداماتی را جهت کنترل بازار شب عید و قیمت کالاها، و فرارسیدن ماه رمضان انجام داده است.

بر این اساس طبق سخنان سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن، و تجارت، کالاهای با اهمیت در تنظیم بازار، به لیست سامانه جامع تجارت افزوده شد. بدین صورت، با بررسی و چک فاکتورهای ثبت شده در این سامانه، بهتر و سریع تر می توان قیمت های بازار را تحت کنترل درآورد.

درباره قیمت برنج و گوشت نیز سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، گفته «با ورود بازرسان به بازار، قیمت گوشت و برنج به حالت تعدیل درآمده است. همچنین برنج ایرانی نیز به منظور ایجاد تعادل در بازار، به میزان بیشتری پخش و توزیع می شود. در خصوص قیمت گوشت قرمز نیز، طرح توزیع ۲۰ هزار تنی گوشت منجد وجود دارد که سبب کنترل بازار گوشت خواهد شد. همچنین، برای عادی سازی قیمت میوه، میزان ۴۰ هزار تن توسط دولت خریداری و برای عرضه شب عید آماده می باشد. با این کار، در بازار میوه نیز تعادل ایجاد خواهد شد.»

امین حسین رحیمی، وزیر دادگستری، هم گفته برای ایام نوروز و ماه رمضان، طرح بازرسی از انبارها وجود دارد تا در صورت مشاهده تخلف و احتکار، برخورد جدی و قانونی انجام شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان