وزیر جهاد کشاورزی در مورد طرح اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح عدالت در حوزه یارانه‌ها است؛ البته یارانه‌ها حذف نمی‌شود بلکه از روی کالاها به افراد منتقل می‌شود تا بتوانند مدیریت بهتری را داشته باشند.

به گزارش گویای خبر به نقل از ایرنا، سید جواد ساداتی نژاد در نشست علنی امروز- یکشنبه ۱۸ اردیبهشت- مجلس شورای اسلامی در مورد اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی با اشاره به لزوم حفظ امنیت غذایی گفت: در شرایط جاری با دو مسئله در دنیا مواجه هستیم افزایش قیمت‌های جهانی در مورد محصولات کشاورزی به ویژه غلات و روغن  و آنچه که پارامترهای مهم امنیت غذایی کشور محسوب می شوند .این شتاب قیمت از انتهای سال گذشته  تا امروز رشد شتابان و  بی‌سابقه‌ای گرفته و برخی از ارقام از ابتدای سال ۱۴۰۰ بالای ۱۲۰ درصد رشد  داشته است.

وزیر کشاورزی بیان داشت: از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز در موضوعات مختلف اجزای امنیت غذایی و غلات بین ۳۵ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت را در انواع مختلف غلات و روغن در دنیا داشتیم.

ساداتی نژاد با اشاره به تحولات اوکراین و تاثیر آن در کمبود غلات در جهان گفت:  جنگ روسیه و اوکراین  در کمبود حوزه غلات تاثیر اساسی گذاشته است چون این منطقه  ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غلات جهان را تولید می‌کند.

وی افزود: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده هم کمبود تولید غلات در این منطقه ادامه خواهد داشت بنابراین امروز دنیا با مسئله کمبود حوزه تولید غلات و محصولات اساسی کشاورزی و افزایش قیمت مواجه شده است. لذا طبیعی تمام دولت‌ها و کشورها برای حفظ و نگهداری سفره و امنیت غذایشان تلاش  می کنند.

وی در مورد خشکسالی های اخیر در کشور و تاثیر آن در کشت گندم گفت: در سال گذشته با  پدیده خشکسالی مواجهه بودیم  و این پدیده استمرار دارد، در سال ۹۹ ما ۸ و نیم میلیون تن و در سال ۱۴۰۰، چهار و نیم میلیون تن گندم خریداری کردیم  و پیش‌بینی‌های امسال هم این است که به واردات حدود ۴ و نیم میلیون تن گندم نیاز داریم.

ساداتی نژاد خاطر نشان کرد: با توجه به این که مردم سازی و توزیع عادلانه یارانه ها موضوع مهم مورد نظر مجلس و دولت است که باید اجرایی شود، در سال جاری هم در قانون بودجه این الزام وجود دارد طبیعتا تلاش  و همکاری مضاعفی بین مجلس و دولت برای اجرای این کار نیاز است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دولت ستادی برای این کار به ریاست معاون اول رییس جمهور و وزرای اقتصادی تشکیل شده است و برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد تا به بهترین نحو ممکن جبران هزینه مازاد  خانوار به عنوان سبد حمایتی در نظر گرفته شود و قطعاً  قبل از اجرای این طرح برای دو ماه این مبلغ  به حساب خانوارها واریز می شود تا هیچ  دغدغه‌ای برای مردم عزیزمان ایجاد نشود.

هدف اصلی از اجرای این طرح عدالت در حوزه یارانه‌ها است

عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: اطلاع‌رسانی لازم هم در زمان اجرای طرح به مردم انجام خواهد شد و هدف اصلی از اجرای این طرح عدالت در حوزه یارانه‌ها است البته یارانه‌ها حذف نمی‌شود بلکه از روی کالاها به افراد منتقل می‌شود تا بتوانند مدیریت بهتری را داشته باشند.

وی تاکید کرد: رانت و فساد زیادی در حوزه یارانه‌ها وجود دارد و هیچ خبری از عدالت  یارانه‌ای نیست و باعث شده بهره‌وری در کشور کاهش و صادرات بی‌رویه از محل یارانه‌ها، نهاده ها و کالاها انجام شود و همچنین ضایعات زیادی در این حوزه‌ها به دلیل  کیفیت و قیمت پایین وجود دارد، قاچاق فزاینده‌ کالاهای اساسی به دلیل پایین بودن قیمت به کشورهای همسایه وجود دارد.

همه مردم ایران از یارانه نان بهره‌مند خواهند شد

ساداتی نژاد با بیان این که دغدغه جدی ما امنیت غذایی است و باید آن را حفظ و پایدار کرد، گفت: اجرای طرح مورد هدف ما است تا مردم بتوانند عادلانه از آن بهره‌مند شوند، به طور قطع دهک‌های پایین بهره‌مندی بیشتری از یارانه‌ها نسبت به دهک‌های بالاتر خواهد داشت. در مورد موضوع نان، تمامی دهک‌ها یعنی همه مردم ایران از یارانه بهره‌مند خواهند شد و به گونه‌ای اقدام خواهد شد که افراد با قیمت فعلی نان را خریداری کنند بنابراین هیچ افزایش قیمتی در خرید نان برای خانواده‌ها وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: برنامه ریزی برای مردم سازی و توسعه عادلانه در حال انجام است و به طور قطع در زمان لازم و بعد از اقناع سازی و اطلاع  رسانی انجام خواهد شد؛ البته اتفاقی که در مورد آرد صنف و صنعت افتاد؛بدین شرح است که در کشور به حدود ۱۲ میلیون تن گندم نیاز داریم، گندم خبازی ۹ میلیون تن و همچنین گندم صنف و صنعت ۲ میلیون تن و گندم نان صنعتی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن مصرف می‌شود و مابقی نیز گندم بذری است بنابراین در کشور حجم زیادی از گندم در حوزه خبازی و نانوایی‌ها است و این حوزه نیاز به افزایش کیفیت بهتر نان است.

وی تصریح کرد: در این رابطه با معضل قاچاق آرد به خارج از کشور به دلیل قیمت مواجه هستیم.؛ قیمت یک کیسه آرد برای توزیع نانوایی‌ها ۳۸ هزار تومان است و در بیرون کشور تا حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از سویی ضایعات زیادی در نانوایی‌ها وجود دارد و جایگزینی که به عنوان خوراک دام استفاده می شود بنابراین موضوع گندم برای ما به عنوان مسئله استراتژیک بسیار مهم است و باید برای حفظ آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.

برای صیانت از گندم، ساماندهی آرد صنف و صنعت را سرعت دادیم

وی با بیان این که باید گندم را به عنوان مسئله مهم امنیت غذایی و سفره مردم مورد توجه قرار داد، تصریح کرد: برای این که تا زمان اجرای طرح، زمان را در نگهداری و حفظ کالاهای استراتژیک از دست ندهیم بحث مربوط به ساماندهی آرد صنف و صنعت و آزادسازی آن را انجام دادیم که در سبدی که برای توزیع عادلانه یارانه‌ها انجام خواهد شد، یارانه‌ها لحاظ می‌شود البته برای صیانت از گندم این موضوع را سرعت دادیم و جلو انداختیم تا بتوان پایداری و نیازمان را در حوزه گندم برای حفظ امنیت غذایی مردم مد نظر قرار دهیم و بتوانیم در حوزه صنف و صنعت بهره وری را با سرعت بیشتری پیش ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی  گفت: برای تامین کالاهای اساسی ابتدا یارانه نقدی اختصاص می‌یابد و در آینده طرح توزیع کالا برگ کالاهای اساسی در دستور قرار می‌گیرد.

هیچ کدام از نمایندگان با ارز ۴۲۰۰ و استمرار آن موافق نبودند

ساداتی نژاد در بخش دوم صحبت های خود گفت: هیچ کدام از نمایندگان با ارز ۴۲۰۰ و استمرار آن موافق نبودند و کاری که می خواهد اتفاق بیفتد یک اصلاح بزرگ اقتصادی بوده و به نفع مردم است به خصوص به نفع مردم مستضعف ما در جامعه، البته که کار سختی است.

وی بیان داشت: این کار سخت واجب و اصلاح اجتناب ناپذیر است و باید انجام شود و همه نخبگان، اقتصاددانان و همه و همه در زمانی که ارز ترجیحی راه افتاده بود تا به امروز تذکر می دادند که فساد ایران را باید از ارز ترجیحی نجات داد. استمرار این وضع امکان پذیر نیست و این روش، روش غلطی است و به حق مجلس شورای اسلامی هم این را تاکید کرد و در بودجه ۱۴۰۱ آن را آورد و ما باید از ارز ترجیحی عبور کنیم، لذا برای انجام کار در دولت تیم و ستادی تشکیل شد و برنامه ریزی انجام می گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: وزرای مربوطه و مسئولین در این ستاد عضو هستند و هر کسی مسائل مربوط به خود را مدیریت می کند و انسجام و وحدت در بدنه دولت برای اجرای این طرح و این اصلاح بزرگ اقتصادی وجود دارد و مجلس شورای اسلامی هم حمایت کرده و می کند و این کار باید با وحدت، همدلی و هم افزایی دولت و مجلس انجام بگیرد تا بتواند اثر مثبت خود را در اقتصاد ایران و اقتصاد خانوار نشان بدهد.

ساداتی نژاد با اشاره به اقلامی که قرار است ارز ترجیحی آن حذف بشود، گفت: برخی از دوستان اظهار داشتند که دولت ارز فولاد و سیمان را حذف کند در حالی که فولاد و سیمان ارز نیمایی دریافت می کند و آنچه که در بودجه ما موظف به اجرای آن هستیم حذف یارانه از کالاهایی است که یارانه می گرفتند یعنی، نهاده های دامی، روغن، گندم، مرغ، تخم مرغ و شیر بنابراین هدف از اجرای این طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها روی این کالاها  است. البته کار سختی است ولی با همت می تواند انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: ما تعامل نزدیکی را با اتحادیه ها آغاز کردیم و از سال گذشته این کار در حال انجام است و نظر تمام اتحادیه ها اخذ شده تا تولید آسیب نبیند و کمترین هزینه برای این بخش ها ایجاد شود، یکی از موضوعاتی که لازم است حمایت شود تامین سرمایه در گردش این بخش است لذا ما آمدیم برای این کار با بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار صحبت کردیم تا موانعی را که برای دادن تسهیلات به این بخش وجود دارد را رفع کنیم و مشکلاتی نظیر سقف تسهیلات برای صنایع تا پایان سال را حذف کردیم، همچنین آمدیم از صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی یعنی صندوق طیور و صندوق دامپروری استفاده کردیم تا بین دامدار و مرغدار متوسط کوچک و بانک قرار گیرد تا به راحتی تامین نقدینگی صورت گیرد.

ساداتی نژاد اضافه کرد: نگرانی دیگر این است که ممکن است مازاد تولید وجود داشته باشد و در شروع این طرح ممکن است میزان خرید و مصرف خانوار کاهش پیدا کند بنابراین ما باید برای حفظ تولید این مازاد را جذب کنیم و شرکت پشتیبانی امور دام برای جذب و خرید مرغ و تخم مرغ و شرکت سازمان تعاون روستایی برای جمع آوری شیر مازاد تمهیدات لازم را انجام می دهد و ماموریت دارد این کار را صورت دهد تا تولید در کشور آسیب نبیند، همچنین یکی دیگر از دغدغه های مرغداران غیرفعال شدن سامانه بازارگاه در توزیع نهاده ها بود لذا قرار شد هر زمان این طرح اجرا شود این را ما حفظ کنیم تا این سامانه فعال باشد و برای صادرات تولید مازاد نیز عوارض و موانع صادراتی را در بخش دام و طیور حذف می کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: انجام این طرح توزیع عادلانه یارانه است، یارانه حذف نمی شود بلکه از کالا و نهاده حذف می شود اما به افراد داده می شود.

  • منبع خبر : ایرنا