۶۰ درصد ماشین‌آلات راهداری کشور فرسوده است، در حالی در آستانه مسافرت های نورزوی، ماشین آلات راهداری به دلیل فرسودگی در شرایط نامناسبی قرار دارند که مجلس به دنبال واردات ماشین آلات دست دوم برای رفع این مشکل است.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، در آستانه سفرهای نوروزی، ماشین‌الات راهداری کشور در شرایط مناسبی به سر نمی‌برند و بخش قابل توجهی (حدود ۶۰ درصد) از این تجهیزات فرسوده شده است. چندی قبل معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به ۱۴ هزار دستگاه ماشین‌آلات راهداری گفته بود: از این تعداد ۱۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین است که بیش از ۶۰ درصد آنها بالای ۲۵ سال فعالیت کرده‌اند و مشمول فرسودگی می‌شوند.

با توجه به اهمیت نوسازی ناوگان راهداری کشور امروز در جریان بررسی تبصره (۱۱) لایحه بودجه ۱۴۰۱ کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد واردات ماشین آلات و تجهیزات راهداری، راهسازی و ساختمانی مورد نیاز کشور تحت عنوان الحاق یک بند به این تبصره مطرح شد.

بر اساس این پیشنهاد با تأیید و تشخیص وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای) اجازه داده می‌شود تا ماشین آلات و تجهیزات راهداری، راهسازی و ساختمانی مورد نیاز کشور (به استثنای خودروی سواری) که استانداردهای روز را دارا بوده و عمر کمتر از ۵ سال داشته باشند با پرداخت حقوق ورودی تعیین شده توسط دولت وارد کشور شود. نامه اجرایی این بند توسط وزارتخانه راه و شهرسازی با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و حداکثر طی ۲ ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

این پیشنهاد به دلیل مشخص نشدن سقف واردات با موافقت نمایندگان مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم