علی رمضانی در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های نشر، با مقایسه آمار تولید کتاب طی ۹ ماه سال جاری با مدت زمان مشابه سال گذشته، انتشار ۷۵ هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب را نشانه رشد این صنعت ارزیابی کرد.

به گزارش گویای خبر به نقل از خبرگزاری کتاب ایران، نشست هم‌اندیشی تشکل‌های نشر با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد روز سه‌‌شنبه (۱۳ دی‌ماه) در سالن جلسات معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

علی رمضانی در این نشست گفت:‌ موضوع سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران پس از برگزاری نمایشگاه سی‌و‌سوم دوره این رویداد در معاونت فرهنگی آغاز شد. از تاریخ ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۱ جلسات آسیب‌شناسی نمایشگاه سی‌‌و‌سوم در کمیته‌های مختلف برگزار شد و براساس آن‌ تغییراتی در کمیته‌ها و نحوه تقسیم وظایف پیش‌بینی کردیم. احکام اعضای شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه سی‌وچهارم نیز صادر شد و مسئول کمیته‌های اجرایی نمایشگاه مشخص شدند؛ همچنین مکاتبات با دستگاه‌های ‌مختلف و وزارت کشور و استانداری تهران نیز انجام شد.

وی درباره بحث توزیع کاغذ افزود: آن چه ۱۳‌ماه گذشته در کارگروه کمیته تخصیص، توزیع و نظارت بر کاغذ امور فرهنگی به جمع جدیدی محول شد، این بود که تاکنون ۲۸۰۰ تُن کاغذهای توقیفی بین ۲ هزار و ۳۲۴ ناشر توزیع شد و این‌ها غیر از توزیع کاغذهایی بود که تعهدی سازمان بود.

رمضانی با اشاره به ملاک‌های تخصیص کاغذ به ناشران گفت: یکی از ملاک‌ها این بود که ناشر در دوره قبل چقدر کاغذ دریافت کرده و آیا ناشری که متنابهی کاغذ دریافت کرده باید دوباره کاغذ دریافت کند یا خیر.  دوم این که کاغذ دریافتی در دوره گذشته را چگونه مصرف کرده و چه کتابی را منتشر کرده است. نکته سوم میزان اعلام وصول ناشر بود که عاملی موثر خواهد بود. بحث بعدی این است که ناشر با این کاغذها چه آثاری را می‌خواهد منتشر کند. به طور کلی مبتنی بر درخواست ناشران، تقاضای آن‌ها را بررسی کردیم.

وی درباره تولید کاغذ ایرانی افزود: درباره کاغذ ایرانی با سه کارخانه ازجمله کارخانه مازندران برای ۷ هزار تُن تا پایان سال به توافق رسیدیم و مقرر شد ماهانه ۱۰۰۰ تُن تولید کنند و ناشران برای دریافت بیش از ۱۰ هزار تُن، پیش ثبت‌نام کردند. توزیع کاغذ ایرانی از مهرماه شروع شد و بخشی از منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را درگیر کردیم که دوباره از ناشران پول دریافت نکنیم.

رمضانی ادامه داد:  مباحثی درباره کیفیت این کاغذ مطرح شد. گویا کاغذ درجه دو‌سه در بازار موجود شد؛ در حالی‌که ناشرانی دریافت‌کننده کاغذ ایرانی، راضی بودند و می‌گفتند این کاغذها با آن چه در بازار موجود است، تفاوت دارد. هیچ اجباری در این خصوص نبود و ناشران با توجه به تقاضایشان استفاده کردند و ۲۰۰۰ تُن از این کاغذها بین ناشران توزیع شده است. گفت‌وگویی با کارخانه مازندران در این خصوص انجام شده که سال بعد ۲۰ هزار تُن کاغذ تولید کنند و کیفیت آن را در سال آینده ارتقا دهند. شروع تولید کاغذ ایرانی ترمزی برای افزایش قیمت‌ها بود و این کاغذ به همه حوزه‌ها متناسب با مصرف ناشران ارائه می‌شود.

وی با اشاره به سامانه خرید از کتابفروشی‌ها گفت: این سامانه در هفته کتاب، رونمایی شد. هدف آن اتصال کتاب‌فروشی‌ها بود. یارانه‌‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مردم می‌دهد، بدون محدودیت و برای همه مردم است. در قالب طرح‌های فصلی، ۱۰۰۰ کتاب‌فروشی مشارکت داشتند که عمدتا در مراکز استان‌ها فعالیت داشتند.

مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: اکنون بیش از ۵۰۰۰ نسخه و بیش از ۱۵۰ هزار عنوان کتاب افزون‌ بر  ۴۰۰۰ ناشر در سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ در دسترس است. در طرح «سامانه خرید از کتاب‌فروشی» از کلمه تخفیف هم استفاده نشده تا این واژه را از آن فضا دور کنیم. دغدغه این بود که فروش کتاب در حلقه آخر فروش باشد. در این سامانه احتیاج به حضور فیزیکی گردش کتاب در کتاب‌فروشی‌ها نیست و دولت در نمایشگاه‌های مجازی نسبت به این مسئله حساسیت دارد.

وی گفت: در ۹‌ ماه امسال ناشران کشور ۷۵ هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب تولید کردند که درصد تغییر نسبت به مدت مشابه سال گذشته صفر است. سال ۱۴۰۰ به دلیل تاثیر شیوع ویروس کرونا تولید زیاد بود؛ بنابراین تکرار میزان تولید کتاب، نشان‌دهنده رشد است. ارزش ریالی تولید کتاب طی ۹ ماه نخست، ۶۰۰۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

رمضانی ادامه داد: میانگین وزن کتاب نیز امسال،  ۳۲ هزار تُن بوده که در مقایسه با سال گذشته ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است. درصد تغییر موضوعات به این شکل بوده که بیشترین موضوعات پرداخت شده در حوزه علوم طبیعی، ریاضیات، زبان، کلیات هنر و علوم اجتماعی است و درصد رشد منفی هم در حوزه کتاب‌های کمک درسی است که منفی ۲۷ درصد در تعداد عناوین افت داشتیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری کتاب ایران