قیمت مواد شوینده و بهداشتی باید به روال گذشته بازگردد، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی از تولیدکنندگان بدون هماهنگی اقدام به افزایش قیمت کرده بودند که باید قیمت‌ها را به روال گذشته بازگردانند، در غیر این صورت برای آنها پرونده تشکیل می‌شود.

به گزارش گویای خبر به نقل از ایرنا،  «سید رضا فاطمی امین» روز چهارشنبه در حاشیه همایش مشترک تجاری ایران و روسیه در جمع خبرنگاران در مورد افزایش قیمت کالاها در بازار، خاطرنشان کرد: برخی از کالاها مانند روغن خوراکی و کالاهایی که در تولید آن از روغن استفاده می‌شود، افزایش قیمت طبیعی داشته‌اند، زیرا در برخی از این کالاها روغن سهم بالایی دارد، اما در برخی از کالاها سهم روغن در تولید پایین است و نباید به گرانی بیش از حد کالا منجر شود که با آنها برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی در دو بخش، تاکید کرد: در گام نخست ارز واردات نهاده‌های تولید مانند دانه‌های روغنی و خوراک دام، اصلاح شده و دیگری در مورد محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی که قبلاً بر مبنای ارز ترجیحی تومانی بود و اکنون بر اساس ارز نیمایی محاسبه می‌شود؛ بنابراین تعرفه واردات برخی از کالاها از ۴۲۰۰ تومان به ۲۶ هزار تومان افزایش‌یافته و تعرفه واردات به حدود ۶ برابر افزایش‌یافته است.

قیمت مواد شوینده و بهداشتی باید به روال گذشته بازگردد

فاطمی امین در مورد بازنگری فهرست ۲ هزار قلم کالای وارداتی، اظهار داشت: در اردیبهشت‌ماه امسال حدود پنج قلم کالا در این زمینه تغییر پیدا کرد، اما عمده این فهرست همچنان حفظ می‌شود، باتوجه‌به منع واردات کالاهای دارای مشابه داخلی در سال ۹۷، این اقلام همچنان در فهرست وجود دارد، البته برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید ممنوعیتی در نظر نمی‌گیریم.

وزیر صمت با اشاره قیمت مواد شوینده و بهداشتی اظهار داشت: برخی از تولیدکنندگان بدون هماهنگی اقدام به افزایش قیمت کرده بودند که باید قیمت‌ها را به روال گذشته بازگردانند، در غیر این صورت برای آنها پرونده تشکیل می‌شود.

همکاری با روسیه و افغانستان در زمینه معادن

وی در مورد همکاری معدنی با روسیه نیز بیان کرد: در بخش معدن وضعیت مناسبی داریم و در مواد اولیه معدنی مانند آلومینا، روی و سرب واردات انجام می‌دهیم و می‌توانیم با روسیه همکاری کنیم اما در برخی اقلام مانند ورقه‌های فولادی نیاز به واردات داریم.

به گفته فاطمی امین، شرکت‌های خودروسازی روسیه نیاز به قطعات ساخت ایران دارند که می‌توانیم در این زمینه با آنها همکاری کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد توسعه معدنی با افغانستان گفت: ذخایر معدنی ایران تا ۱۹ سال آینده پاسخگوی نیاز کشور است، اما باید دنبال کشف معادن جدید در کشور باشیم که از سال گذشته در خراسان جنوبی اقدامات خوبی در زمینه انجام شد.

فاطمی امین تاکید کرد: ذخایر معدنی مناسبی در کشور همسایه افغانستان نیز وجود دارد که طی مذاکراتی با مقامات این کشور می‌توانیم از مواد معدنی آنها نیز استفاده کنیم.

راه‌اندازی سامانه نظارت بر قرعه‌کشی خودرو از هفته آینده

وی در خصوص سامانه ثبت‌نام خودرو نیز تصریح کرد: سامانه یکپارچه قرعه‌کشی خودرو قسمتی از دلالی در این بازار خودرو را از بین می‌برد.

وزیر صمت گفت: از هفته آینده سامانه نظارت بر قرعه‌کشی خودرو راه‌اندازی می‌شود، اما در عین‌حال همچنان خرید و فروش خودرو توسط خودروسازها ادامه پیدا می‌کند، شیوه سابق دارای اشکالاتی بود و تصور عدم عدالت در آن وجود داشت.

آغاز واگذاری ایران‌خودرو و سایپا/ ارزش گذاری سایپا در حال انجام است

فاطمی امین در مورد واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا، تصریح کرد: برای قیمت‌گذاری ارزش این بلوک در مرحله اول قیمت‌گذاری املاک سایپا انجام می‌شود که از سه ماه قبل آغاز شده و روزهای پایانی قیمت‌گذاری را طی می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بعد از این که فرایند قیمت‌گذاری املاک و دارایی‌ها تمام شد، واگذاری بلوک ایران‌خودرو و سایپا آغاز می‌شود و متقاضیان خرید، می‌توانند از طریق بورس اوراق بهادار ابتدا بلوکی سایپا و بعد از آن ایران‌خودرو را خریداری کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۰۰ کارشناس رسمی در مورد قیمت‌گذاری و ارزش بلوک سایپا فعالیت می‌کنند و بعد از این که آگهی اول منتشر شود، خریداران معرفی خواهند شد و اگر خریدار داشت، ظرف بیست روز از طریق بازار سرمایه ارائه می‌شود.

سامانه گمرک هنوز به سامانه جامع تجارت متصل نشده است

فاطمی امین با بیان این که سامانه جامع تجارت دارای زیرساخت‌های لازم است، تصریح کرد: در حال حاضر پنج میلیون تراکنش شامل ثبت سفارش، فاکتورهای انبار و موارد دیگر در آن انجام می‌شود اما سامانه گمرک هنوز به آن متصل نشده است که باید آن هم متصل شود.

 

  • منبع خبر : ایرنا