بایگانی‌های زبان فارسی - گویای خبر
لذت نوشتن (قسمت چهاردهم) ۱۱ بهم ۱۴۰۲

لذت نوشتن (قسمت چهاردهم)

بیشتر وقت‌‌ها برای نوشتن برخی واژه‌‌ها با صداهای مختلف، تردید می‌کنیم. امیدوارم با مطالب زیر توانسته باشم این تردیدها را رفع کنیم.

پیتر دوبروین ایران‌شناس برجسته هلندی درگذشت ۱۱ بهم ۱۴۰۱

پیتر دوبروین ایران‌شناس برجسته هلندی درگذشت

پیتر دوبروین، استاد بازنشسته‌ ادبیات فارسی دانشگاه لیدن، در سن ۹۲ سالگی درگذشت. دوبروین کتاب‌ها و رساله‌های گوناگونی در دانشنامه‌های اسلام، ایرانیکا و غیره در زمینه‌های فرهنگ گسترده ایران زمین، از ادبیات گرفته تا فرهنگ و تاریخ هنر و ادیان و زبان به چاپ رسانده است.

لذت نوشتن (قسمت سوم) ۱۷ دی ۱۴۰۱

لذت نوشتن (قسمت سوم)

گویای خبر – در این یادداشت در ادامه مطلب درست­‌نویسی؛ با توجه به این که مخاطبان، طیف گسترده‎‌ای از جامعه و چه بسا همه مردم را تشکیل می‌دهند، باید گفته‌ها و نوشته‌ها برای همگان قابل فهم و درک باشد و در عین سادگی، شیوا و زیبا نوشته شود.

زبان‌های ایرانی و زبان فارسی ۲۱ آبا ۱۴۰۱

زبان‌های ایرانی و زبان فارسی

گویای خبر - زبان مسئله مهمی است و اهمیت آن با هویت ملی و حتی امنیت ملی گره خورده است. هرچه شناخت زبان و تاریخ آن بیشتر باشد توجه به آن و مراقبت از آن هم بیشتر خواهد شد. 

پاسداشت زبان فارسی ۲۰ ارد ۱۴۰۱

پاسداشت زبان فارسی

زبان فارسی، علاوه بر هویت، برای جامعه ایران حیات­بخش است. حکیم ابوالقاسم فردوسی را باید عامل وحدت زبان فارسی و عامل استقلال و هویت میهن اسلامی ایران دانست. به گزارش گویای خبر، کارکرد اصلی فرهنگ، حفظ و تداوم ارزش­ های بنیادی در جامعه است. هیچ جامعه­ ای وجود ندارد که فرهنگ نداشته باشد. هر جامعه […]